Vytvořte si u nás účet a získávejte body za každou objednávku. Více info

Pojďme se podívat na to jak prodloužit životnost vašich menstruačních kalhotek na maximum!

Jak prát a sušit menstruační kalhotky

Jak na to? Jednoduše, jen ve třech krocích

U většiny výrobců jsou pokyny pro údržbu menstruačních kalhotek velice podobné. Určitě si je ale pro jistotu přečtěte na štítku přišitém právě k vašim kalhotkám.  

      Po použití kalhotky opláchněte pod tekoucí vodou a vodu jemně vyždímejte
  Kalhotky skladujte v nepromokavém pytli a nejdéle do tří dnů je vyperte. Perte je v tekutém pracím gelu bez aviváže na 40 °C při max. 1000 otáčkách
           Kalhotky skladujte v nepromokavém pytli a nejdéle do tří dnů je vyperte. Perte je v tekutém pracím gelu bez aviváže na 40 °C při max. 1000 otáčkách

  menstruační kalhotky

  Věděli jste, že menstruační kalhotky můžete pořídit už od 408 Kč?

  Koupit

  Před prvním použitím

  Menstruační kalhotky je nutné před jejich prvním použitím vyprat!

  Nejen z hygienických důvodů, ale zejména kvůli funkčnosti savé části kalhotek. Jejich vypráním na 40-60°C (dle doporučení výrobce) se aktivuje absorpční vrstva, která tekutinu vsakuje. Plné savosti materiál dosáhne až po několika vypráních. Pokud vás tedy zklamala savost kalhotek při vašich prvních pokusech, určitě jim dejte ještě šanci. Po 3-5 vypráních budou dosahovat úpně jiné savosti a budete překvapené jak hodně toho nasají.

  Praní menstruačních kalhotek

  Použité kalhotky je dobré přemáchnout ve studené vodě. V případě, že je předepíráte ihned po použití, tak je můžete opláchnout pod tekoucí vodou a jemně vymačkávat tekutinu až do doby než z nich poteče čirá voda. Pokud však kalhotky skladujete již nějakou dobu zašpiněné v koši na prádlo, nechte je chvíli odmočit. Stačí v umyvadle během večerní sprchy. Drhnutí zaschlé krve by mohlo poškodit zejména přírodní materiály. Při ručním předepírání jednejte s kalhotkami citlivě, není dobré je silně drhnout, kroutit a nebo z nich silně vymačkávat vodu.

  V případě, že máte světlé kalhotky, použijte na odstranění skvrn a flíčků žlučové mýdlo. Na kalhotky z merina však místo žlučového použijte olivové mýdlo. Skvrnu vždy mýdlem potřete a nechte cca 5-10 minut působit, poté opláchněte pod tekoucí vlažnou vodou.

  Po předeprání už putují kalhotky přímo do pračky. Kalhotky můžete prát s ostatním prádlem, většinou na 40°C (mrkněte na údaj od výrobce). Na praní používejte raději tekutý prací prostředek, bez aviváže nebo bělidel. Ty snižují savost a mohly by poškodit i nepromokavou membránu. Otáčky zvolte v rozmezí 800 - 1000.

  Jak na kalhotky z merina

  Na menstruační kalhotky z merina doporučujeme použít síťku na praní, kalhotky tak vydrží déle pěkné bez zatržení nebo žmolku. Na merino kalhotky je dobré použít prací gel určený na praní vlněných materiálů. K praní nejsou vhodné prostředky založené na čistě mýdlovém podkladu - jádrové mýdlo, žlučové a nebo prací prostředek Jelen. Pokud máte možnost zvolit si na pračce program na vlnu, určitě ho využijte. Merino totiž nemá rádo střídání teplot během praní/ždímání a mohlo by se srazit.

  Nemáte po ruce pračku?

  Pokud jste na dovolené, kde není k dispozici pračka, uskladněte špinavé kalhotky v nepromokavém pytli. Nejdéle po třech dnech je přemáchněte pod tekoucí vodou nebo nechte odmočit v umyvadle. Můžete použít i cestovní gel pro ruční praní. Poté z kalhotek jemně vymačkejte vodu, můžete je i zabalit do ručníku a vysušit. Takto ručně vyprané kalhotky můžete opakovaně použít a teprve po návratu domů je vyprat v pračce. Jen je třeba mít jich dostatečné množství v zásobě, budou totiž díky nedokonalému vyždímání déle schnout.

  Sušení

  Menstruační kalhotky sušte nejlépe volně na sušáku, v zimě klidně i poblíž zdroje tepla. Když kalhotky obrátíte na ruby, savá vrstva rychleji a lépe schne. Kalhotky nepatří do sušičky, na horký radiátor nebo na přímé slunce. Můžete tak poškodit jejich nepromokavou membránu! Pokud se vám náhodou jednou za čas stane, že kalhotky omylem hodíte společně s ostatním prádlem do šušičky, zřejmě se nic nestane. Problém však nastane v případě, že je budete sušičkovat pravidelně na vyšší teplotu. Životnost kalhotek si tak jistě zkrátíte!

  Zajímá vás jak se kalhotky finančně vyplatí v porovnání s jinými hygienickými pomůckami?