Kolik potřebuji látkových plen?

Kolik plen potřebujete na den a kolik jich máte mít ve své výbavě vlastně celkem?  Nebojte, nejsou to žádné velké počty. Záleží na několika faktorech, díky kterým si můžete svoji výbavu z látkových plen složit velmi jednoduše a dost přitom i ušetřit.

Obrázek taška plná látkových plen

Mám novorozence

První 2-3 měsíce budete vaše miminko přebalovat až 10- krát denně. K pohodlnému látkování by jste tak měli mít ve své výbavičce 30-40 kusů savých plen. K tomu ještě připočtěte 4-5 kusů svrchních nepromokavých kalhotek. Plenky, které pořizujete určitě berte v novorozenecké velikosti. Sednou miminku mnohem lépe a nebudou mu dělat zbytečný objem na zadečku.

Tápete jaké pleny vybrat pro své budoucí miminko? Nechcete strávit hodiny načítám a sháněním informací?

Máme pro vás ověřenou a již předpřipravenou sadu EasyStart vhodnou pro novorozence, ve které najdete jen to nejnutnější na první týdny a měsíce

nejlevnější sada plen pro novorozence

Koupím

Mám starší dítko

U starších dětí počítáme s přebalováním 6-7 krát za den. Ve vaší výbavě by tedy mělo být ideálně kolem 25 plen, počítáme-li praní jednou za 3 dny. K tomu ještě 3-5 kusů svrchních nepromokavých kalhotek. Jednovelikostní pleny budou vašemu miminku sedět od cca 6kg.

Mám sušičku

Sušička vám může snížit množství plenek až o 1/3. Pozor ale na to, jaké plenky do sušičky můžou a jaké ne. 

Chci látkovat jen částečně

Pokud jste se rozhodli kombinovat jednorázové pleny s látkovými, nemusíte jejich počet až tak řešit. Na začátek vám bude stačit 10-15 kousků látkovek a pokud si je zamilujete více, můžete si vaše oblíbené kousky postupně doplnit.

Jaké látkové pleny si mám vybrat?

Obrázek

Mám omezené finanční možnosti

To jaké látkové pleny si pořídíte závisí zejména na vašich finančních možnostech. Jsou maminky, které volí komfort a rychlost přebalování a nelitují investice do AIO plenek, která již stojí desetitisíce. Za nás je nejlepší volbou kombinace různých systémů, kde můžete využít výhod různých typů plen v odlišných situacích a vývojových fázích vašeho miminka. Pokud však chcete na plenkách ušetřit co nejvíce, jasnou volbou pro vás budou klasické čtvercové pleny. Ty si můžete pořídit již od 4 tisíc, a to včetně pár nezbytných doplňků. 

Jsem často na cestách

Pokud jste v jednom kole a neustále někde přejíždíte nebo dovolenkujete budou pro vás nejlepší volbou plenky typu AIO (Vše v jednom). Rychlé a pohodlné přebalení kdekoliv.

Chci jen přírodní materiály

Chcete svému děťátku dopřát ten největší komfort? Sáhnout můžete po plence z bambusu, biobavlny a nebo konopí. Přírodní materiály mají velkou absorpční schopnost, ale je třeba počítat s tím, že bez sušičky schnou klidně 2-3 dny na sušáku. 

Jaké jsou tedy možnosti?

Výbava ze ČTVERCOVÝCH PLEN, ideální začátek pro novorozená miminka

Nejlevnější látková výbava, která je na první měsíce zcela dostačující a u maminek stále jedna z nejpopulárnějších je výbava z klasických čtvercových plen. Oblíbená je zejména díky ultrarychlému schnutí, dostačující savostí , nízké investici a malému objemu na zadečku.

Výbava ze čtvercových plen

Co k tomu potřebuji:

 • Čtvercové pleny 70 x 70 cm
 • Svrchní kalhotky
 • Snappi sponu

Tipy pro novorozence

Jestliže máte sušičku bude vám stačit cca 30 - 35 kusů čtvercovek (záleží jak často budete přebalovat a prát), pokud ji nemáte bude jich potřeba okolo 50 kusů. Na úplné novorozeňátko bude stačit použít pouze 1 složenou čtvercovou plínku. Nevíte jak čtvercovku skládat? Máme pro vás 5 tipů jak ji snadno složit.

Sklad je dobré ještě zajistit snappi sponkou, některé maminky to umí i bez ní, ale já osobně si to nedokážu představit :)

Dovnitř plenky doporučujeme vložit celulózovou separační plenku, která zachytí vaječinku na svém povrchu. Ochrání tak čtvercovku před obřím flekem a vám usnadní celkovou údržbu látkovky. Pokakanou separačku vyhodíte do koše (je 100% rozložitelná) a počůranou můžete ještě několikrát vyprat v pračce. 

 Na složenou čtvercovku je nutné použít ještě nepromokavé novorozenecké svrchní kalhotky, které udrží vlhkost uvnitř pleny. Těch doporučujeme 3-5 kusů.

Již předpřipravenou látkovou výbavičku pro novorozence si u nás můžete koupit za zvýhodněnou cenu. V nabídce je varianta pro kluky i pro holky a obsahuje kromě plen i další věci, které se na přebalování doma i venku hodí.

Tipy pro větší dítko

Postupem času, u někoho v řádu týdnů a u někoho měsíců, již přestane savost 1 čtvercové plenky dostačovat. To poznáte tehdy, když je plenka úplně mokrá za velmi krátkou dobu nebo vlhkost proniká skrz svrchní kalhotky na oblečení. Pokud plánujete látkovat celé období pouze se čtvercovými plenkami doporučujeme dokoupit savé vkládací pleny. Ty jsou vyrobeny z bambusu, bavlny nebo konopí a jejich savost je mnohem vyšší než u samotných čtvercových plen. 


Výbava z VÍCEVRSTVÝCH PLEN A PREFOLDŮ pro učůraná miminka

Maminky, které sáhnou po vícevrstvých plenách nebo prefoldech si oproti čtvercovkám usnadní trochu práce. Skládání těchto plenek je opravdu jednoduché. Mrkněte na to, jaké sklady z nich můžete vytvořit

Navíc tyto plenky mají o dost větší savost než samotné bavlněné čtverce a hodí se tak i na látkování učůraného miminka v noci. Prefoldy a vícevrstvé pleny jsou také hodně variabilní a můžete je později použít na vycpání kalhotkových plen, SIO nebo kapsových plen.

 Výbava z vícevrstvých plen

 Co k tomu potřebuji

 • Vícevrstvé pleny nebo prefoldy
 • Svrchní kalhotky 
 • Snappi sponu

Tipy pro novorozence

Pro nejmenší miminka používejte vždy sklady, které jsou zahnuté okolo nožiček a dobře těsní. Zaručí vám, že se ani větší nálož nedostane ven na svrchní kalhotky nebo oblečení. Maminky si většinou z těchto typů plenek nepořizují celou výbavu, ale mají je jen jako savou alternativu ke čtvercovým plenám. Využívají je zejména v noci a nebo na delší výlety mimo domov. 

Tipy pro větší miminka

U starších dětí, které nemají vaječinku je velmi oblíbený sklad "na rovno". Jednoduše vícevrstvou plenu složíte na třetiny a vložíte do svrchních kalhotek. Jednoduchá, rychlá a přitom dost savá varianta látkování. Je to sklad s opravdu minimem materiálu na zadečku, všechny savé vrstvy jsou soustředěné ve středu pleny, mezi nožkami. Pokud jste si tento způsob přebalování oblíbili, určitě vyzkoušejte kombinaci svrchních kalhotek Thirsties a velmi tenkých vkládacích plen z konopného materiálu.


Výbava z KALHOTKOVÝCH PLEN,  jistota na cesty

Kalhotkové pleny jsou nejsavějšími plenkami vůbec. Na ně se můžete spolehnout zejména v situacích, kdy potřebujete mít dítko v jedné pleně do dobu delší než 2-3 hodiny. Hodí se tak na delší denní spánek, noční spaní, cesty autem nebo delší výlety.

Výbava z kalhotkových plen

Co k tomu potřebuji

 • Kalhotkové pleny
 • Svrchní kalhotky

Tipy pro novorozence

Novorozenecké kalhotové pleny padnou miminkům od cca 2,5 kg až do 6-8 kg (záleží na výrobci ). Na začátek do nich není nutné vkládat plenku pro zvýšení savosti (zbytečně to přidává na objemu na zadečku). Později, když bude miminko větší a více čůrat můžete zvýšit savost vkládací plenkou. Začněte vždy nejdříve krátkou vkladačkou. A až zjistíte, že již nedostačuje svoji savostí, zaměňte ji za dlouhou vkládací plenu. Na malá a drobná miminka doporučuji používat spíše plenky na snappi sponu. Jsou variabilnější, na zádíčkách dělají malý přechod mezi plenkou a tělíčkem. Jsou celkově jsou méně objemné.

U novorozených miminek jsou často kalhotkové pleny takovým doplňkem na dlouhé výlety nebo noční spánek. Maminky si je pořídí v několika kusech a používají v situacích, kdy by to jiné pleny svoji savostí již nedaly. Osobně si myslím, že je pohodlné mít ve své výbavičce pár kousků opravdu spolehlivých plen. Celou výbavu bych z nich ale nepořizovala. A to zejména z důvodu obrovských investic. Plná výbava pro novorozence by měla mít mezi 30-40 kusy (v závislosti na tom jak často přebalujete, perete a zda máte sušičku).

Pro novorozená miminka vybírejte vždy novorozenecké kahotkové pleny. Jednovelikostní kalhotkovky budou na drobném miminku obří, neforemné a a nebudou správně sedět. Mohou omezovat pohyb miminka a to se v nich nebude cítit komfortně a spokojeně.

Tipy pro větší miminka

Pro miminka od cca 5,5 - 6 kg už můžete pomalu přecházet na jednovelikostní pleny. Velikost a objem těchto plen se opět liší výrobce od výrobce a proto pokud máte drobnější miminko, poraďte se s námi ohledně výběru vhodných plenek. Vytipujeme vám značky, které vašemu miminku padnou.

Pokud chcete látkovat pouze s kalhotkovými plenami, jejich počet se pohybuje v rozmezí 18 -24 kusů (opět závisí na frekvenci přebalování, praní a zda máte sušičku). Tyto plenky patří mezi velmi savé a bez problémů je využijete do konce látkovacího období (po vycpání vkládacími plenami). Ve většině případů se dají využít jako denní i noční plenky. Pokud máte opravdu hodně učůrané miminko, .

U hodně učůraných dětí můžete vyzkoušet noční kalhotkové pleny. Tyto pleny mají celkově větší střih, vyšší sed a větší počet savých vrstev. Doporučujeme je používat pro děti okolo 1 roku, přeci jen jsou po vycpání již dost objemné. Pokud máte doma extra učůránka, kterému nestačí bambusové vkládačky, sáhněte po Geffen absorberech nebo prefoldech.


Výbava z AIO PLEN, se kterými zvládne přebalit opravdu každý

Nejjednodušší a také nejdražší plenky, které na trhu jsou. Opravdu takové látkové jednorázovky :) Stačí je rozepnout, nasadit a po použití zase sundat a hodit do koše na praní.

Výbava z AIO plen

Co k tomu potřebuji

 • AIO pleny

Tipy pro novorozence

AIO plenky jsou nejrychlejší  a nejjednodušší cestou jak vaše miminko přebalit. Novorozenecké AIO plenky je ideální pořídit v pár kusech jako doplněk novorozenecké výbavičky (na rychlé přebalení u doktora, návštěvě). Netěsní tolik okolo nožiček (v porovnání se čtvercovými sklady či kalhotkovými plenami) a tak vaječinku nemusí vždy udržet. Většinou sednou od cca 2,5 kg a vydrží do 6-7 kg.

Tipy pro větší miminka

Jednovelikostní AIO pleny můžete využít od cca 6 kg a vydrží vám až do odplenkování. Jsou savé a díky jejich štíhlému střihu dělají malý objem na zadečku. Fungují skvěle jako denní plenky a vydrží i delší odpolední spánek. Na noc je bude potřeba u více učůraných dětí dovycpat vkládačkou. AIO pleny rozdělujeme do tří kategorií, více o jednotlivých typech si přečtete tady.


Výbava MIX, kombinace různých typů

Velmi často se maminky nechají nalákat na cenově výhodnou velkou sadu plen od jednoho výrobce. Mají poté omezené možnosti a když se jim systém nelíbí a nebo miminku nesedí, sadu prodají a látkovky zavrhnou. S tímto případem se setkáváme poměrně často a tak naše rada zní, do košíku si skládejte vždy mix značek a různých typů plenek. 

Důvody proč se vyhnout zakoupení velké sady látkovek:

Co výrobce to trochu jiný střih a někdy i speciální systém přebalování

Zvláště u miminek, která jsou hodně drobná nebo naopak zase barokní andělíčci záleží hodně na střihu pleny. Hubeným miminkům mohou být plenky příliš velké a těm silnějším se zase mohou zařezávat a nebo otlačovat. A proto když si pořídíte celou sadu jednoho typu plenek od jednoho výrobce, může se stát, že plenky prostě miminku nesedí. Poté máte doma sice kompletní balíček plen, ale jejímu použití se prostě budete vyhýbat. Navíc prvotní vidina ušetřených peněz se rychle rozplyne.

Nároky se v průběhu vývoje miminka mění

S tím jak miminko roste se mění jak jeho proporce, tak i nároky na větší savost pleny. A proto je fajn mít po ruce různé typy plenek a víc možností do čeho vaše dítě přebalit. Jedno období budete milovat kapsovky, ale později oceníte spolehlivost kalhotkových plen. Každé období má své a tak si můžete každý čtrt rok zamilovat jinou variantu přebalování. Pokud však máte jen jeden typ plenek a nemáte žádnou jinou možnost v zásobě, může být těžké s nimi překlenou některá krizová období. 

Jedna sada od narození po nočník

Neexistuje sada plen, kterou můžete použít od 3 kg do 15 kg a budou opravdu miminku skvěle sedět. Na novorozené miminko budou tyto plenky obří a vy ani miminko určitě nebudete spokojené s tím, jaký velký a neforemný balík plena vytvoří. Sady, které jsou propagovány jako "od narození po nočník" jsou reálně použitelné od 5-6 kg a někdy i později (samozřejmě záleží na proporcích vašeho miminka a systému plen)

Využijte slevy na první nákup vaší plenkové výbavičky

S kódem PRVNIVYBAVA získáváte slevu 2% na celý váš nákup (platí nad částku 500Kč)

Co unikátního vám můžeme nabídnout?

Sada Easy start - Jednoduchá sada plen pro novorozené miminko za velmi příznivou cenu

Cenově výhodná sada pro rychlý začátek látkování vašeho novorozeného miminka. Sadu jsme navrhli zejména pro maminky, které hledají levnou variantu látkování, přesto ale plně dostačující na první týdny či měsíce.

Obrázek výbavy z látkových plen

Půjčovna plen - Nepřekonatelná služba za hubičku

Jednoduché doporučení? Pořiďte si pleny, které vám budou dělat radost a vašemu miminku dobře sednou. Jak to ale zařídit, když s plenami nemáte žádnou zkušenost?

Co si takhle zapůjčit kompletní sadu plen různých značek, ty si měsíc testovat a zjistit jaké plenky vám vyhovují nejvíce. Unikátní službu, půjčovnu látkových plen už provozujeme několik let a díky výborné zpětné vazbě v tom vidíme obrovský smysl. Chceme pomoci všem, kteří si nejsou jistí, zda jim látkové pleny budou vyhovovat. Navíc službu poskytujeme opravdu za symbolický poplatek.

Půjčovna látkových plen

Co dalšího se hodí

 • Kýbl s víkem na uskladnění plen, nejlépe s rukojetí pro snadné přenesení

 • Žlučové mýdlo nebo Olivové mýdlo - na potření skvrn od stoličky či vaječinky, nutné používat ho ve vlažné vodě

 • Prací prostředek - nejlépe ekoprostředek, na bílé prádlo je také skvělý Perkarbonát sodný (bělí a dezinfikuje)

 • Separační plenky - pro nejmenší celulózové, pro větší dítka s tužší stoličkou viskózové či pratelné flísové

 • Přebalovací podložka - ideální na přebalování na cestách, návštěvách či u doktora

 • Medvídek - čistě přírodní a velmi jemná emulze k ošetření citlivého dětského zadečku

 • Pytel na pleny - vhodné na uskladnění špinavých plen na výletě či dovolené. Později se využije na skladování plavek či špinavého prádla

 • Lanolin  - impregnace na vlněné svrchní kalhotky 

 • Balík jednorázových eko plen, jestliže se chystáte na dovolenou bez pračky nebo pokud se v šestinedělí na látkování úplně necítíte