Materiálů a typů látkových vložek je na trhu spousta a člověk se v tom tak trochu ztrácí. Které materiály jsou nepromokavé a které naopak nejprodyšnější? Jaká látková vložka je vhodná pro silnou menstruaci a která na počátek či konec? Pojďme se podívat na parametry, které jsou při výběru látkové vložky nejdůležitější.

Obrázek jak si vybrat látkové vložky

1) Materiál spodní vrstvy

Množství tekutiny, které dokáže vložka absorbovat závisí na počtu savých vrstev, ze kterých je ušita a také na typu materiálu použitého na její spodní straně. Ten má také největší vliv na nepromokavost, resp. prodyšnost látkové vložky. Obecně lze říci, že nepromokavé vložky jsou vhodné na silnou menstruaci a prodyšné na začátek nebo konec menstruace.

Podle materiálu použitého na spodní straně vložky (straně od těla) je můžeme rozdělit do tří skupin:

Prodyšné vložky

Mohou se používat oboustranně (nemají v sobě integrovanou nepromokavou vrstvu). Jsou vyrobeny čistě z přírodních materiálů, nejčastěji biobavlny, bavlny či bambusu a proto jsou nejprodyšnější a nejzdravější variantou. Nejčastěji se tato kombinace využívá na intimních vložkách, které se používají hlavně v době mimo menstruační cyklus, při gynekologických potížích nebo při slabém špinění. 

Denní vložky jdou vhodné na počátku a konci menstruace nebo při slabší menstruaci přes den. Tento typ vložek je vhodný pro ženy , které trpí na opakované záněty, výtoky a nebo kvasinkové infekce. Noční prodyšné vložky jsou ideální pro ženy po porodu, kdy poraněné části potřebují přísun vzduchu, aby došlo k rychlému uzdravení.

Vložky s fleecem (nepropustné)

         

Spodní vrstva z fleecu je částečně nepropustná (voděodolná) a o něco méně prodyšná než bavlněná vložka. Používá se jak na intimkách, tak i denních a nočních vložkách. Intimky jsou vhodné během špinění, při lehké inkontinenci či jako doplněk ke kalíšku či menstruační houbě. Denní vložky jsou vhodné pro ženy se slabší až normální menstruací. Fleesová vrstva může tlakem provlhnout a tak jsou vhodné především na noc, při sedavém zaměstnání je nutné je častěji měnit. 

Fleecová spodní strana vytváří na vložce měkkou a příjemnou vrstvu a není se co divit, že pro mnoho žen jsou fleecové vložky ty nejoblíbenější. Mírnou nevýhodou může být větší objem, který fleece vložce přidává. Někdy se můžete setkat i s microfleecem, ten má stejnou voděodpudivou úpravu jako fleece, jen je o něco tenčí.

Vložky s PUL vrstvou (nepromokavé)

Vložky s PUL vrstvou ( polyurethanová laminace) jsou nejméně prodyšné, ale zase zcela nepromokavé a vhodné pro ženy s opravdu silnou menstruací. Tento materiál je proto často použitý na denní nebo noční variantu. Na slipových vložkách je můžeme také u některých výrobců objevit a pak mají využití zejména v období na začátku menstruace nebo jako doplněk při více protékajícím kalíšku.

Nepromokavá vrstva může být implementována na Polyesteru:

  • Povrch tohoto materiálu je hladky, jemný a klouzavý

        

Nepromokavá vrstva může být implementována na Bavlně (Bavlněné PUL froté):

  • Drsnější velmi slabý materiál, oblíbený zejména kvůli tomu, že po kalhotkách neklouže a drží na místě

          

Nepromokavá vrstva může být implementována uvnitř vložky 

  • Nepromokavá PUL vrstva je schována uvnitř vložky a jako dotyková vrstva bývá nejčastěji zvolena 100% bavlna nebo bavlněný úplet se vzorem

2) Typ vložky

Látkové vložky můžeme také rozdělit podle toho v jaké fázi menstruace se nejčastěji používají:

Intimky 

Nejtenčí a nejkratší, většinou 2- vrstvé látkové vložky, které se dají použít:

  • Mimo cyklus
  • K mírně protékajícímu (spíše kapajícímu) menstruačnímu kalíšku
  • Při slabé menstruaci na jejím úplném začátku či konci

Slipové vložky

Ty již mají o jednu vrstvu uvnitř více než intimky a jsou také o trochu delší, použít je můžete:

  • K mírně protékajícímu menstruačnímu kalíšku
  • Na začátku či konci menstruace, při silnějších výtocích

Denní vložky

Tam už ve většině případů narazíte na spodní vrstvu z nepromokavého PUL materiálu nebo Fleesu

  • K hodně protékajícímu menstruačnímu kalíšku
  • Při běžné menstruaci přes den
  • Při slabší menstruaci i na noc
  • Na slabší inkontinenci

Noční vložky

Největší a najsavější látkové vložky, které využijete:

  • Při silnější menstruaci na noc
  • Při silné menstruaci přes den
  • Na silnější inkontinenci
  • V šestinedělí nebo jako poporodní vložky

3) Rozměry vložky

Šířka vložky po zapnutí

Vyberte si pár kousků svého nejoblíbenějšího spodního prádla a změřte u něj šířku klínku. Potom naměřenou šířku porovnejte s šířkou délky po zapnutí látkovky ( tento údaj naleznete ve vlastnostech u každého produktu) a podle toho si vyberte tu vhodnou pro vás. Zapnutá látková vložka musí kalhotky obepínat (může je i maličko zmáčknout), nesmí být na volno jinak by vám mohla v kalhotkách "cestovat".

Délka vložky

Dalším parametrem velice důležitým při výběru je délka vložky - pokud jste dříve používala jednorázové a délka vám vyhovovala, vyberte si stejnou délku i u látkové vložky. 

Při měření počítejte s tím, že se látková vložka posune do nejužšího místa ve spodním prádle, oproti tomu jednorázovou můžete přilepit kdekoliv. A tak se může stát, že budete potřebovat delší látkovou vložku než je délka jednorázové. 

Tloušťka vložky

Tloušťka látkové vložky většinou určuje její savost, pokud tedy budeme porovnávat stejné materiály - Prodyšné s prodyšnými (Bavlna, Bambus) a Nepropustné s nepropustnými (fleece PUL).

V porovnání materiálů mezi sebou už je to jiné - prodyšné vložky budou určitě silnější než ty s fleesem nebo PUL zátěrem, aby dosáhly stejné savosti.

4) Výběr vhodného spodního prádla

Látkové vložky drží nejlépe v uplejších kalhotkách z přírodních materiálů (bavlna, bambus). Denní a noční látkové vložky budou dobře držet v pevných kalhotkách, které vás budou pěkně obepínat. V případě, že na noc používáte vložky na velmi silnou menstruaci a nejste si jisté, zda vám ve vašem spodním prádle budou držet na místě, můžete si na ně obléknout ještě jedny kalhotky (já s oblibou používám ty s nohavičkou).

Spodní prádlo, ve kterém látková vložka sedí

Látkové vložky se ve velké většině vyrábí se zapínáním na patentek ( tzv. křídélky), takže vložka drží dobře na místě a křidélka ochrání spodní prádlo před případným znečištěním. Vyrábí se však i varianty bez křidélek, tedy spíše bez patentku :) a ty jsou vhodné např. na cyklistiku, kdy patentek může vadit. Je však třeba je mít usazené v hodně pevném spodním prádle, aby se neposouvaly.

5) Kolik látkových vložek si pořídit?

  • Pro používání během celé menstruace doporučujeme mít minimálně 20 - 25 kusů (2 - 5 kusů na den)
  • Pokud používáte sušičku, počet látkovek můžete snížit na cca 15 kusů

Svoji látkovací výbavičku si skládejte postupně, kupte si 4-6 kusů vám sympatických látkových vložek. Vyzkoušejte různé střihy, materiály a po otestování již můžete najisto dokupovat ty, co vám nejvíce vyhovují. Fajn vychytávkou na uložení vložek (jak použitých, tak i těch nepoužitých) je nepromokavá PUL taštička na vložky.

Látkové vložky můžete také kombinovat s dalšími menstruačními pomůckami jako je menstruační kalíšek či menstruační houbička.