Máme nový e-shop! Pro více informací a vaši zpětnou vazbu pokračujte zde. Slevový kód 50 Kč na nákup jako dárek: NOVYDESIGN

V posledních letech se trh s výrobci menstruačních kalíšků obrovsky rozrostl a s tím přišel i problém, jaký kalíšek si vlastně vybrat.

Obrázek menstruační kalíšek

Je několik možností jak můžete při výběru postupovat:

 • Většina žen si vybere kalíšek, který se jim nejvíce líbí vzhledově a nebo je jim něčím sympatický. Poté si přečte, v jakých variantách a velikostech je dostupný a ten prostě vyzkouší.
 • Pro ženy, které mají velmi silnou menstruaci je nejdůležitějším parametrem velikost kalíšku. Vybírají tedy z kalíšků s největším objemem.
 • Ženy, které mají nízko položený děložní čípek potřebují jiný tvar kalíšku než nabízí většina výrobců. Kalíšek by měl být zploštělý a nižší, tímto parametrem se tedy výběr značně zužuje

Máte už mezi kalíšky svého favorita? Tak teď už zbývá se jen zaměřit na výběr velikosti a tuhosti.

Velikost menstruačního kalíšku

Menstruační kalíšky se většinou vyrábí ve dvou až třech velikostech

Výrobce Yuuki Lady Cup Lunette
Varianta 1 2 S L 1 2
Objem (ml) 19 30 12 19 20 26

Menší menstruační kalíšek je vhodný:

 • pro ženy mladší 30 let a pro ty, které ještě nerodily přirozeným způsobem 
 • pro ženy se slabší až normální menstruací (přirovnat se dá k používaným tamponům mini či normal)
 • pro ženy, mají posílené svaly pánevního dna (jóga, jízda na koni, běh,..) a nebo jsou drobné postavy

Větší menstruační kalíšek je vhodný:

 • pro ženy, které již rodily přirozenou cestou (neplatí pro císařský řez)
 • pro ženy starší 30 let
 • pro ženy se silnější menstruací
 • pro ženy, které nemají zpevněné svaly pánevního dna a jsou silnější postavy
 • pro ženy, které používají tampony super, super plus

Kalíšek na silnou a velmi silnou menstruaci

 • Pokud máte silnější menstruaci, budou pro vás vhodné kalíšky s větším objemem jako např. Yuuki 2 (30 ml)
 • Kalíšek s opravdu velkým objemem je Merula (38 ml) a úplně největší objem má Merula XL (50 ml). Ta vydrží přes noc i při opravdu silné menstruaci

Kalíšky pro nízký děložní čípek

Problém se zavedením kalíšku by mohly mít ženy s nízko položeným děložním čípkem. Ten může také částěčně zasahovat do kalíšku a tak zaplnit část jeho objemu - kalíšek sice není ještě plný, ale proteče.

Nízko položený čípek poznáte tak, že vzdálenost mezi čípkem a poševním vchodem je kratší než 5 cm. V průběhu menstruace zaveďte ukazovák do pochvy a dotkněte se špičky čípku, poté si změřte tento prst. Pokud je naměřená vzdálenost menší než 5 cm, máte nízký čípek. Nic se samozřejmě neděje, jen je třeba dát při výběru kalíšku větší pozor. Kalíšky, které jsou vhodné na nízký čípek jsou MeLuna Shorty (ten má menší objem a je vhodný pro ženy se slabší menstruací) a nebo Merula (ten má objem jeden z největších a tak je vhodný pro ženy se silnou menstruací).

Pokud je vzdálenost menší než 3,5cm, tak pro vás kalíšek pravděpodobně nebude vhodným řešením. Vyzkoušejte jiné moderní hygienické pomůcky jako menstruační houbu, látkové vložky a nebo menstruační kalhotky

Jak si na tom stojí cenově kalíšek v porovnání s látkovými vložkami, tampony a nebo menstruačními kalhotkami se můžete podívat tady

Pevnost menstruačních kalíšků

Pevnost menstruačních kalíšků

Pevnost materiálu, ze kterého jsou kalíšky vyrobeny udává číslo " shore". Ale aby to nebylo tak jednoduché dva kalíšky stejné hodnoty shore, ale od jiného výrobce nemusí být stejně měkké / tvrdé. Mohou mít a s největší pravděpodobností budou mít jinak tenké stěny (je na ně použito jiné množství materiálu). A proto není tak jednoduché porovnávání tvrdosti kalíšků mezi sebou. Pevnost kalíšku nemá vliv na jeho funkci, ale může mít vliv na vaše vnitřní pocity.

Měkké kalíšky se snadno skládají, ale zase se mohou hůře rozvinout uvnitř pochvy. V případě, že máte zpevněné svaly pánevního dna, můžete jejich stlačením kalíček snadno zmáčknout a ten pak může protéci.

Tvrdší kalíšky se zase hůře skládají, snadno se v pochvě rozvinou. Tím jak jsou tužší, mohou u citlivějších žen vyvolat nepříjemné pocity. Kalíšek by jste při správném výběru neměli cítit.

Orientační tabulka s porovnánám tvrdosti jednotlivých variant:

Výrobce Yuuki Lady Cup Lunette
Varianta Soft Classic S L 1 2
Tvrdost kalíšku Středně pevný Pevnější  Pevnější  Středně pevný Pevnější 

Pokud již máte vybranou značku kalíšku a váháte mezi měkčí a tvrdší variantou, můžou vám v rozhodování pomoci tyto informace:

Měkčí kalíšek je vhodný:

 • pro ženy, které jsou citlivější a pevnější kalíšek by jim mohl při zandávání a vyndávání vadit
 • pro ženy, které nemají příliš zpevněné pánevní dno

Tvrdší kalíšek je vhodný:

 • pro sportovní ženy, které mají zpevněné pánevní dno