Jaké látkové pleny můžete sušit v sušičce?
Nad sušičkou prádla se vyplatí zauvažovat zejména v případě, že máte většinu vaší látkovací výbavy z bambusu, konopí a nebo bavlny. Přírodní materiály schnou poměrně dlouhou dobu, na sušáku je můžete mít 2-3 dny než jsou znovu připravené k použití. Pokud sušíte pleny venku na sluníčku, můžou se snadno přesušit a po čase hrubnout a tvrdnout. Další velkou výhodou sušičky tedy je, že plenky budou po vyndání z ní hebké a jemné na omak. Pleny také zaberou na sušáku dost místa a tak je potřeba mít dostatek prostoru pro jejich umístění. To v případě, že máte sušičku řešit nemusíte. vypadá to sice, že sušička má samé plusové body a tak je třeba zmínit jedno velké mínus. Pleny, které pravidelně prochází sušičkou se prostě častěji opotřebí a snižujete tím jejich životnost.
- Plenky po praní odstřeďujeme na vysoké otáčky, aby byly dostatečně vymáchané - minimum je 1000 otáček
- Do sušičky můžete přidat vlněné sušící koule, které urychlí sušení plenek až o 20%
Do sušičky mohou tyto pleny:
Bez problémů můžete v sušičce sušit na vyšší teplotní stupeň savé vkládací pleny Thirsties a separační pleny z Fleecu. Jednou do měsíce se doporučuje prohnat sušičkou (15 minutový program) i svrchní kalhotky Thirsties.
Na nižší teplotní stupeň můžete do sušičky vložit kalhotkové pleny, vkládací pleny (Bavlna, konopí, Bambus, Polyester), tvarovaná savá jádra (Bamboolik DUO, SIO systémy), vícevrstvé pleny a prefoldy, zahraniční AIO a kapsové pleny (čeští výrobci použití sušičky na pleny s PUL vrstvou nedoporučují). Ideální je plenky nedosušovat úplně do sucha a nechat je doschnout volně na vzduchu na sušáku.
Mnoho maminek nemá v bytě prostor pro volné dosušování a suší plenky úplně do sucha. Pokud do této skupinky patříte i vy, tak je třeba počítat s tím, že se plenky sušičkováním rychleji opotřebí – a na takové opotřebení se nemusí vztahovat případná reklamace. Příliš vysoké teploty v sušičce mohou způsobit narušení a trhání vnějšího designového materiálu plenek, povolení gumiček a vyblednutí patentek.
U objemnějších plen (převážně kalhotkových) může sušení trvat až 3 hodiny, většině se osvědčil program Jeans. U některých sušiček je nutné k tomu, aby byly pleny úplně suché nechat je v sušičce projít cyklem dvakrát za sebou.
Před sušičkováním, stejně jako před praním nazapomeňte pleny, které mají suchý zip zapnout do protikusů, aby se na ně nenalepily ostatní věci v pračce. Obrázkové kalhotkové pleny je vhodné prát i sušit naruby (zapnout postranní zipy na hlavní zip na bříšku a plenku otočit naruby) - suchý zip vám tak vydrží déle, stejně jako potisk.
Do sušičky nepatří tyto pleny:
Všechny pleny co mají PUL vrstvu (kromě zahraniční značky Thirsties) - svrchní kalhotky, AIO, kapsové pleny a tréninkové kalhotky do sušičky nedávejte. Může dojít k delaminaci nepromokavé PUL vrtsvy a poškození gumiček. Takovéto kalhotky propouštějí vlhkost a možnost jejich opravy je nemožná. Při sušení těchto plen nepoužívejte ani horké topení (na kterém neudržíte ruku) a vyhněte se i příménu sluníčku.
Na sušení čtvercových plen není sušička také doporučena, ty však můžete vyžehlit, aby po vyprání byly měkčí a navíc schnou superrychle i volně na sušáku.
Sluníčko jako alternativa?
Sluníčko je ideální na sušení plenek přes celé léto. Plenky nejen vybělí, ale i vydenzifikuje a přirozeně ovoní svěžestí.
Na přímé sluníčko můžete dát všechny plenky kromě těch s nepromokavou PUL vrstvou. Kalhotkové plenky sušte obrázkem dolů, na slunci by mohly barvy vyblednout. Je také dobré plenky nepřesušovat a po jejich sbírání z věšáku promnout v ruce - to plenky alespoň trochu změkčí.