Nad sušičkou prádla se vyplatí zauvažovat zejména v případě, že máte většinu vaší látkovací výbavy z bambusu, konopí a nebo bavlny. Přírodní materiály schnou poměrně dlouhou dobu a na sušáku je můžete mít 2-3 dny než jsou připravené k dalšímu použití. Pokud sušíte pleny venku na přímém sluníčku, můžou se snadno přesušit a po čase hrubnout a tvrdnout. Další velkou výhodou sušičky tedy je, že plenky budou po vyndání z ní hebké a jemné na omak.

Sušičku si také velmi často pořizují maminky, které mají málo prostoru pro sušení plenek. Zejména v zimních měsících je sušení prádla doma zdlouhavé. A pokud k běžnému prádlu pro děti perete i plenky, je možné, že vám jeden sušák stačit prostě nebude. Další nevýhodou sušení prádla doma je to, že se odpařovaná vlhkost sráží na oknech a někdy tomu nezabrání ani častější větrání. Pokud tedy máte možnost pořídit si sušičku, je to určitě velká pomoc.

Vypadá to sice, že sušička má samé plusové body a tak je třeba zmínit jedno velké mínus. Pleny, které pravidelně prochází sušičkou se prostě častěji opotřebí a snižujete tím jejich životnost

Tip:

Užívejte si letního věšení a sušení prádla venku na sluníčku a v zimě zase využijte pohodlí a rychlosti sušičky.

Jak urychlit sušení

  • Plenky po praní odstřeďujeme na vysoké otáčky, aby byly dostatečně vymáchané (minimum je 1000 otáček)
  • Do sušičky můžete přidat vlněné sušící koule, které urychlí sušení plenek až o 20% 

Co udělat před vložením do pračky a sušičky

  • Pleny, které mají suchý zip zapněte do protikusů, aby se na ně nenalepily ostatní věci v pračce
  • Obrázkové kalhotkové pleny je vhodné prát i sušit naruby (zapnout boční ouška na hlavní zip na bříšku a plenku otočit naruby). Suchý zip vám tak vydrží déle, stejně jako potisk.
  • Z většiny kapsových plen je nutné vyjmout vkládací plenu zevnitř kapsy ( kromě Thirsties Pocket diaper, z nich by se měla uvolnit vkládačka sama)
  • Odepněte všechny vkládací pleny nacvaknuté na savých jádrech a nebo přímo na svrchních kalhotkách

Nemáte sušičku? Sáhněte po plenkách s mikrovláknem a nebo flísem

AIOplena Thirsties One Size

Mrknu na ně

Do sušičky mohou tyto pleny:

Bez problémů můžete v sušičce sušit na vyšší teplotní stupeň savé vkládací pleny Thirsties a separační pleny z Fleecu. Jednou do měsíce se doporučuje prohnat sušičkou (15 minutový program) i svrchní kalhotky Thirsties. 

Do sušičky můžete vkládat všechny savé vrstvy z přírodních (konopí, bambus, bavlna) a nebo umělých materiálů (mikrovlákno, flís), tedy:

  • Kalhotkové pleny
  • Vkládací pleny 
  • Tvarovaná savá jádra (Bamboolik AI2,  petit Lulu SIO systém)
  • Vícevrstvé pleny a prefoldy
  • Čtvercové pleny (ty však schnou superrychle i na sušáku) - v sušičce se mohou srazit
  • Zahraniční AIO a kapsové pleny (čeští výrobci použití sušičky na pleny s PUL vrstvou nedoporučují). Ideální je plenky nedosušovat úplně do sucha a nechat je doschnout volně na vzduchu na sušáku.

Mnoho maminek nemá v bytě prostor pro volné dosušování a suší plenky úplně do sucha. Pokud do této skupinky patříte i vy, tak je třeba počítat s tím, že se plenky sušičkováním rychleji opotřebí – a na takové opotřebení se nemusí vztahovat případná reklamace. Příliš vysoké teploty v sušičce mohou způsobit narušení a trhání vnějšího designového materiálu plenek a povolení gumiček.

U objemnějších kalhotkových plen (zejména nočních variant) může sušení trvat až 3 hodiny, většině se osvědčil program Jeans. V tomto případě je vhodnější kalhotkovky sušit kratší dobu na standardní program a nechat je doschnout volně na sušáku. Může se vám totiž stát, že i po oněch třech hodinách v sušičce budou tyto pleny vlhké.

Do sušičky nepatří tyto pleny:

Všechny pleny co mají nepromokavou PUL vrstvu (kromě zahraniční značky Thirsties) - svrchní kalhotky, AIO, kapsové pleny a tréninkové kalhotky do sušičky nedávejte. Může dojít k porušení nepromokavé membrány a poškození gumiček. Takovéto kalhotky poté propouštějí vlhkost a možnost jejich opravy je nemožná. Při sušení těchto plen nepoužívejte ani horké topení (na kterém neudržíte ruku) a vyhněte se i příménu sluníčku v nejparnějších dnech.

Sluníčko jako alternativa?

Sluníčko je ideální na sušení plenek přes celé léto. Plenky nejen vybělí, ale i vydenzifikuje a přirozeně ovoní svěžestí.

Na přímé sluníčko můžete dát všechny plenky kromě těch s nepromokavou PUL vrstvou. Kalhotkové plenky sušte obrázkem dolů, na slunci by mohly barvy vyblednout. Je také dobré plenky nepřesušovat a po jejich sbírání z věšáku promnout v ruce, to plenky alespoň trochu změkčí.