Jak se na látkování připravit v průběhu těhotenství

Kdy je ten nejlepší čas pustit se do látkování? Většina maminek začne řešit látkování ihned po příchodu z porodnice. Plenkovou výbavičku už mají předpřipravenou a na jejich použití se vyslověně těší. Jiné maminky zase potřebují trochu času, aby se naladily na rytmus novorozeňátka a do látkových plen se vrhnout až v průběhu šestinedělí. A co tedy radíme my? Dopřejte si po porodu pár dní klidu a odpočinku. Počkejte na pohodlí svého domova a tam rozjeďte látkování na plné obrátky. Některé maminky mají z použití látkovek strach a jejich používání neustále oddalují, někdy se jim už po půl roce přebalování do jednorázu nechce přecházet na jiný systém. Proto nebojte se, nalaďte se a jděte do toho!

Příprava na látkování už v těhotenství

Získávání informací

Mnoho budoucích maminek se v průběhu těhotenství snaží sehnat co nejvíce informací o tom, jaké pleny by si měly pořídit a jak velkou výbavu vůbec kupovat. Odpovědi na ty nejčastější otázky začínajících látkařek najdete v naší poradně a na našem blogu. Pokud si ani po shlédnutí několika videí a přečtení článků stejně nevíte rady, sjednejte si online schůzku s látkovou poradkyní. První konzultace je zdarma.

Naladění se drobným nákupem

Na látkování se můžete naladit už v průběhu těhotenství třeba tím, že si pořídíte jen pár plenek s motivem, který je prostě "boží" a vy se tak nebudete moci dočkat až ho nasadíte na zadeček svého miminka. Určitě je fajn si objednat novorozenecké plenky různých značek a po pár kouscích. Nedoporučujeme si však objednávat větší množství plenek od jednoho výrobce, a už vůbec ne kompletní sadu. Jedinou vyjímkou jsou snad jen univerzální čtvercové pleny, které můžete klidně koupit v potřebném množství pokud jistě víte, že půjdete cestou skládání plenek.

Rezervujte si pleny v půjčovně

Stále se nedokážete rozhodnout jaké plenky zakoupit? Využijte naší půjčovny plenek a vyzkoušejte různé typy plen bez rizika špatného nebo zbytečného nákupu. Plenky si v klidu domova vyzkoušejte pak už nakupte na jistotu.

Látkování v porodnici

Po narození vašeho miminka musíte řešit spoustu nových situací a ne vždy to jde tak hladce, jak jste si představovala. Proto si většina maminek si dá trochu času na sžití se s novorozeňátkem a začne s látkováním až po příchodu z porodnice a nebo v průběhu šestinedělí. Jsou ale i maminky, které jsou předem pevně rozhodnuté, že chtějí látkovat co nejdříve a vrhnou se do používání látkových plen ještě v porodnici.

Látkové pleny v porodnici

Jde vůbec látkovat v porodnici? A co na to bude říkat personál a doktoři?

To jsou asi obavy většiny maminek, které do porodnice přichází se záměrem vyzkoušet látkové pleny už přímo po porodu. Z příběhů z okolí však vím, že se ve většině případů naopak setkávají spíše se zájmem a zvídavostí, jak vlastně ta moderní látková plena vypadá a nasazuje na miminko.

Co porodnice to jiný přístup

Některé porodnice mají volně k dispozici nespočet čtvercových plenek, které můžete používat a odhazovat do koše, ve kterém je ostatní špinavé prádlo.To je asi nejpohodlnější varianta látkování na místě - máte zajištěný neustálý přísun čistých plen a o jejich praní je také postaráno.

Další možností je, že porodnice se použití látkovek nebrání, ale ani ho moc nepodporuje. Jedinou možností jak tedy látkovat už přímo na místě je, že si přinesete svoji vlastní výbavičku. K tomu je však nezbytná kooperace partnera nebo rodiny, která vám nejdéle každý druhý den špinavé pleny odnese, vypere a zase přinese nové. Pro někoho zbytečně komplikované, pro druhé skvělá příležitost začít látkovat co nejdříve.

Nikdy jsem neslyšela o tom, že by porodnice látkovky budoucí mamince vysloveně zakázala používat. V největší části případů se maminky rozhodnou samy látkové pleny v porodnici prostě neřešit.

Látkování novorozence doma

Látkování novorozence doma

My jednoznačně doporučujeme zakoupení novorozeneckých plenek, které jsou uzpůsobeny na drobounké tělíčko vašeho miminka tak, že dělají co nejmenší objem na zadečku a dobře sedí okolo nožiček a v pase. Plenka je krásně zahnutá v tříslech a neomezuje tak důležitý volný pohyb nožiček. Většina z novorozeneckých plen je použitelná od 3 kg a vydrží do 6-9 kg (záleží hodně na výrobci). Každá plenka a každý výrobce má trochu jiný střih, možností je celá řada a tak určitě nebude problém sehnat kalhotky, které vašemu miminku dokonale padnou. Pokud máte miminko, které má nízkou porodní váhu (okolo 2,5 kg) vyberte menší svrchní kalhotky. Pokud se vám naopak narodil barokní andělíček, vyberte plenky, které jsou většího střihu, které vydrží až do 8-9 kg (Thirsties, Ella´s House). Samozřejmě se může stát, že vaše miminko poroste jako z vody a za pár týdnů či měsíců přibere tolik, že mu budou již tyto plenky malé a budete muset pořídit právě jednovelikostní pleny. U novorozeneckých plenek však máte jistotu, že budou správně sedět a miminko v nich bude spokojené. Navíc novorozenecké plenky se za tak krátkou dobu používání příliš neopotřebují a proto se dají na bazaru dobře a rychle prodat.

Investice do novorozeneckých plenek se zdá mnoha rodičům zbytečná a zakoupí tak rovnou jednovelikostní systémy. Když ale nandáte 3 kilovému miminku plenku, kterou oblékne i 2,5 leté dítě nebudete s ní prostě spokojeni ani vy, ani vaše miminko. Novorozenec v ní bude mít obří zadeček, nebude se moci volně pohybovat a celkově mu prostě nebude sedět. Může se tak stát, že plenka nebude dobře fungovat a může docházet k jejímu protečení. Často se pak stává, že rodiče jsou látkových plen zklamáni a přechází na jednoráz.

Jak tedy postupovat, když chcete látkovat, ale nechcete investovat do novorozeneckých plen?

Vyzkoušejte klasiku

Možná si ještě vzpomenete na bavlněné čtvercové plenky, které používali naše maminky a babičky. Ano, nestárnoucí klasika je stále velmi oblíbenou variantou látkování novorozených miminek. Nízké náklady na jejich pořízení, dostačující savost, univerzální použití a velmi rychlé schnutí, to jsou super benefity, které s nimi získáte. Plenka ve tvaru čtverce a rozměru 70x 70 cm se dá složit na mnoho způsobů a novorozence v nich pohodlně odlátkujete.

V případě, že máte miminko s porodní váhou pod 3 kilogramy, vybrete raději menší rozměr 60x60 cm. Čtvercové pleny slouží jako savá vrstva a je nutné na ně použít ještě nepromokavé svrchní kalhotky v novorozenecké velikosti.

Počkejte si

Narodilo se vám miminko, které má mírně pod 4 kila a bojíte se, že by jste novorozenecké pleny využili jen na chvíli ? 

Většina novorozeneckých plen vydrží miminku do 6-9kg (záleží na výrobci) a tak pokud si vybrete plenky s větším střihem mohou vám i u narozeného barokního andílka docela dlouhou dobu posloužit. Navíc zájem o novorozenecké plenky je na bazarech stále o mnoho větší než o rostoucí pleny a tak je snadno prodáte a nebo si je můžete uschovat na svoje další miminko.

Pokud jste ale přeci jen rozhodnutí investovat pouze do jednovelikostních plen, počkejte si tedy až miminko povyroste. Těch pár týdnů používejte eko jednorázové pleny a až bude mít miminko okolo 5,5 - 6 kilogramů můžete začít látkovat.

Tady bych chtěla upozornit na jednu věc a to, že mnoho výrobců látkových plen propaguje, že jejich pleny jsou použitelné od narození až po nočník. V naprosté většině případů však není možné použít stejnou plenu na novorozené miminko a zároveň i na dvouleťáka. Neforemnost a obří balík na zadečku drobátka leda tak rodiče od látkovek odradí. 

Využijte půjčovny plen

půjčovna látkových plen

Koupit 

Využijte naší půjčovny plenek a vyzkoušejte různé typy plen bez rizika špatného nebo zbytečného nákupu. V pohodlí domova si můžete pleny osahat a vyzkoušet po dobu 1 měsíce. Za neskutečnou cenu 399 Kč.

Látkování staršího dítěte

Látkové pleny jsou vhodné i pro starší děti

Dostala jste se k látkování později? To vůbec nevadí. Mnoho dětí se odplenkovává až okolo 2,5 let a tak stále ještě zbývá dost času. Překvapivě docela dost maminek řeší látkové plenky u starších dětí třeba právě okolo 2 let. Představa, že vám bude stačit výbava skládající se z velmi malého počtu plen je asi lákavá :) Maminky většinou shání hodně savou plenku na noční spánek a nebo tréninkové kalhotky pro snadnější a rychlejší odplenkování. Je ale i dost maminek, které přejdou na látkové pleny v pozdějším věku dítěte ze zdravotního hlediska. Neustálý boj s opruzeninami a potničkami je přivede k látkovým plenám, které jsou přeci jen o dost prodyšnější.

Látkování staršího dítěte se od látkování novorozence dost odlišuje. Na denní nošení chcete pleny, které mají štíhlý střih a nedělají velký objem na zadečku. Na noc zase oceníte pořádně savou plenu, která je spolehlivá a vydrží dítěti po celou noc bez protečení. Určitě proto nedoporučujeme koupit si sadu plen od jednoho výrobce nebo jednoho typu. Dítěti se v průběhu růstu mění proporce a také nároky na savost pleny. A proto je dobré mít ve své výbavě různé typy plen od různých značek.

U buclatějších dětí okolo 9-12 měsíců se stává, že některé menší pleny budete mít problém na dítku zapnout. Je to období, kdy miminka nejsou ještě tolik aktivní a mají největší proporce. V tom případě plenku odložte a vyzkoušejte ji za několik týdnů. Jakmile začne dítko lézt nebo chodit, povytáhne se a proporce se zcela promění. Plenku opět bez problémů nandáte a vydrží vám do odplenkování. U hubeňourů zase můžete pozorovat opačný problém. Plenky, které mu byly před pár měsíci obří a protékaly okolo nožiček se časem stanou vašimi nejoblíbenějšími. Stačí jen, aby miminko přibralo pár kil a plena už sedí úplně jinak.

A tak naše rada zní: Máte ve své výbavě plenky, které miminku prostě nesedí? Neprodávejte je hned. Odložte je a vyzkoušejte za pár týdnů nebo měsíců, třeba bude všechno jinak.

Moc toho o látkových plenách nevíte a nechcete ztrácet svůj drahocenný čas hledáním informací? Zapůjčte si naši sadu látkových plen vhodných od cca 6 kilogramů. Najdete v ní všechny typy plen, co na trhu jsou. Můžete si ji v klídku domova sadu měsíc testovat a pak nakoupit plenky na jistotu.