do jaké menstruační pomůcky se vám vyplatí investovat

Sestavili jsme pro vás tabulku, ve které si můžete porovnat kolik peněz vydáte za jednotlivé menstruační pomůcky v průběhu let. Celoživotní investice na konci tabulky ukazuje, kolik žena utratí za menstruaci po celý svůj život. Vycházeli jsme z toho, že žena průměrně menstruuje po dobu 30 let.

Tabulku prosím berte pouze orientačně, a to z několika důvodů:

1. Cena produktů v každé z kategorií se může celkem dost významně lišit. Záleží na tom, zda sáhnete po ověřené reklamní značce a nebo je pro vás důležitá zejména cena. Snažili jsme se nastavit pro všechny kategorie cenu ve střední a možná trochu nadprůměrné hodnotě.

2. Každá žena má menstruaci jinak dlouhou a také různě silnou a s tím souvisí zejména spotřeba menstruačních pomůcek. V našich výpočtech jsme si situaci trochu zjednodušili a počítali se 12 menstruačními cykly za rok s délkou 5 dní.

3. Velmi důležité je ve výpočtech započítat inflaci, která hodnotu produktů v letech zcela promění. Vše se v průběhu času zdražuje a těžko si koupíte stejnou věc za úplně stejné peníze za 10 nebo 20 let. My jsme v našich výpočtech počítali s meziroční inflací 3%. Okolo této hranice se totiž v letech 2019- 2021 pohybovala a snad se do této hladiny opět za několik měsíců navrátí.

Která z menstruačních pomůcek se vyplatí nejvíce?

Látkové vložky Menstruační kalíšek Mořská houba Menstruační kalhotky Eko vložky Jednorázové vložky Tampon
Životnost v letech 6 8 0,5 2 - - -
Cena za kus 180 600 170 600 8 5 4,5
Spotřeba za rok - - 4 - 300 300 300
Investice 1. rok 3 600 1 200 680 3 600 2 400 1 500 1 350
Investice po 10 letech 7 900 2 700 8 700 25 170 26 900 19 200 17 300
Celoživotní spotřeba  100 ks 6 ks 120 ks 98 ks 9 000 ks 9 000 ks 9 000 ks
Celoživotní investice 26 500 Kč 7 100 Kč 32 400 Kč 84 400 Kč 99 900 Kč 71 400 Kč 64 200 Kč
Nezapočítáváme Náklady na praní Náklady na vyvařování Náklady na čištění Náklady na praní Čas strávený nákupem a vyhazováním odpadkového koše

Celoživotní = 30 let. Pokud jste na mobilu, scrollujte tabulkou vpravo.

Vysvětlivky k tabulce

Co udělá inflace

Prostě a jednoduše nemůžeme počítat, že bude vložka stát 5 Kč i za 10 let. Proto nám přišlo nezbytné zahrnout do výpočtů inflaci. A ta se do celkového výpočtu pořádně promítla. Produkt, který kupujete jednou za několik let sice bude samozřejmě dražší, ale do celkové ceny se to nepromítne tak hodně, jako když kupujete produkt pravidelně třeba každý měsíc nebo dva. A to je ten důvod, proč se míra inflace projevila zejména u jednorázových produktů. Počítali jsme to stejně jako u složeného úročení.

Jednorázové vložky a tampony

Počítali jsme s 25 kusy vložek nebo tamponů na jeden menstruační cyklus, respektive spotřebu 5 kusů na 1 den. Cenu 5 kč za jednu jednorázovou vložku jsme vzali jako průměrnou cenu značek Always a Naturella (různé typy- slipovka, denní, noční). Jako měsíční výdaj za balení jsme se dobrali k částce 125 Kč.

Cenu 4,50 Kč za tampon jsme vzali jako průměrnou cenu OB tamponů. Na měsíc nám tak vychází jejich spotřeba v částce 112,50 Kč.

Menstruační kalíšek

Výrobci menstruačních kalíšků udávají dobu jeho životnosti mezi 6-10 lety, proto jsme vybrali zlatý střed 8 let. Kalíšky se cenově hodně liší, můžete si vybrat velmi levný Yuuki (299Kč) a nebo jít cestou dražších výrobců Lunette (690 kč), atd...Během menstruace vám sice stačí pouze jeden kalíšek, ale mnoho žen využívá výhod dvou kalíšků. Na začátku a konci menstruace jim lépe sedí menší a tvrdší kalíšek a v nejsilnějších dnech využívají zase většího a měkčího kalíšku. A to je ten důvod, proč jsme do kalkulace zahrnuli dva kusy.

Mořská houba

Během jedné menstruace stačí mít po ruce jednu houbičku. V případě, že žena trpí na častější infekce je dobré mít houbičky alespoň dvě a ty střídat. Zatímco se jedna desinfikuje v roztoku soli, druhou můžete používat. Někdy také ženy na začátku menstruace používají houbičku menší a v silných dnech tu větší.

Látkové vložky

Spotřebu látkových vložek jsme stejně jako u jednorázových vložek určili na 5 kusů na 1 den. Jejich celkové množství potřebné na jednu menstruaci jsme však oproti jednorázovým snížili na 20 kusů. Je to zejména kvůli tomu, že vložky se musí nejdéle po třech dnech vyprat. Takže jejich část stihnete použít opětovně ještě ve stejném cyklu. Pokud by jste se rozhodli prát vložky každý druhý den, stačí vám jich mít "v šuplíčku" 15 kusů. 

Životnost látkovek je něco mezi 5-10 lety, záleží na tom kolik jich ve své výbavě máte a jak často je perete. Dalším významným faktorem je to, jaký typ materiálu na látkovce máte. Nepromokavý PUL materiál se totiž praním opotřebovává a časem už přestane plnit svoji nepromokavou funci. Výrobci uvádějí, že by měl vydržet 100-200 praní, což odpovídá 4-8 let pokud je tedy perete pouze jednou, a to na konci cyklu. Počítáme tedy s tím, že ve svém výbavě máte i jiné materiály jako bambus, fleese nebo mikrovlákno a počítáme životnost 6 let.

Menstruační kalhotky

Menstruační kalhotky mají speciální absorpční vrstvu a ještě nepromokavou membránu, která se praním také opotřebovává a v průběhu času přestane plnit svoji funkci. Životnost je výrobci často udávána mezi 1,5 - 3 lety. Opět záleží zejména na tom kolik kalhotek máte v zásobě a zda je používáte po celou dobu menstruace a nebo kombinujete s dalšími pomůckami. Počítáme s tím, že potřebujete 2-3 kalhotky na den a tak opravdu minimální celkové množství na jednu menstruaci vychází okolo 6 kusů. V tomto případě je potřeba počítat s tím, že kalhotky v průběhu cyklu jednou až dvakrát vyperete a znovu použijete.

Cena menstruačních kalhotek je také v širokém rozmezí a záleží zejména na výrobci a materiálu, který chcete na svém těle nosit. Levnější kalhotky začínají už na částce okolo 400 kč, ale většina kalhotek z přírodních materiálů a známějších značek se pohybuje okolo 700 - 1000 kč za kus. V tomto případě jsme počítali s hodnotou 600kč za kus.

Jaký je výsledek?

Výsledek porovnání menstruačních pomůcek

Jak z hlediska finančního, tak i ekologického vychází nejlépe menstruační kalíšek, jehož poměr cena / životnost je bezkonkurenční. Za zmínku stojí jistě ale i menstruační houba, kterou musíte sice častěji měnit a více o ni pečovat, avšak je plně kompostovatelná. Takže pokud máte možnost nechat ji na vašem kompostu rozložit, jedná se o jednu z nejekologičtějších variant. Látkové vložky jsou v závěsu za houbičkou. Na trhu jsou i prodyšné vložky, které v sobě nemají kousek umělé látky a jsou rovněž kompostovatelné.

Málokdo si uvědomí, že jednorázové produkty jsou právě tou nejdražší možností, kterou mohou zvolit. Díky tomu, že se prodávají v krabičkách po pár kusech nám to přijde jako velmi levná záležitost, ale jakmile začneme počítat, tak jen valíme bulvy. Nejen, že jsou nenápadnou finanční zátěží, ale spotřebujeme jich tisíce kusů, které tlí na skládkách stovky let.

Menstruační kalíšekMenstruační kalíšek můžete pořídit už od 299 Kč

Koupit

A co ty kalhotky teda?

Menstruační kalhotky jsou poměrně drahou záležitostí, avšak vyváží to jejich nejpřirozenější a nejpohodlnější používání. A navíc jsou samozřejmě "in", zejména u dívek a žen středního věku. Většina žen nezůstává jen u jednoho produktu, ale pomůcky kombinuje a používá je tak, aby jim byly pohodlné v dané situaci. Osobně se mi velmi osvědčila kombinace menstruačního kalíšku a kalhotek. V době mimo menstruaci zase ocením látkové intimky, kterých potřebuji mít ve výbavě víc a nejsou tak finančně nákladné.