26.2 - 1.3. 2024 MÁME JARNÍ PRÁZDNINY :) V klidu však můžete nakupovat, vaše objednávky budeme expedovat hned v pondělí 4.3

Čeští výrobci jsou přeborníci ve výrobě kalhotkových plena a svrchních kalhotek. Avšak s plenami AIO tak, jak je známe ze zahraničí si daly pěkně na čas. Dnes si představíme a porovnáme AIO pleny od dlouholetého českého výrobce látkových plen Anavy.

Obrázek Anavy Organic

Pokud jste si oblíbili jejich systém Anavy Easy, tak budete mile překvapeni jejich novinkou Anavy Organic, která by ve vaší látkovací výbavě určitě neměla chybět.

I přestože obě patří do skupiny AIO plen ( tedy "Vše v jednom"), tak se v mnohém liší. Jak střihem, tak materiálem vnitřní savé vrstvy a dokonce i systémem přebalování.

Zatímco Anavy Organic je regulérní plena AIO (jak ji známe od zahraničních značek), tak Anavy Easy bych zařadila spíše mezi SIO pleny. Vkládací pleny Anavy Easy totiž nejsou totiž napevno přišité uvniř pleny, ale nacvakávají se dovnitř svrchních kalhotek pomocí patentků.

Anavy Easy 

Plena se skládá se ze 2 částí (a proto bych ji zařadila spíše do SIO plen):

 1. Nepromokavý obal - z jedné strany s nepromokavým PUL materiálem a vnitřní stranou z fleecu
 2. Savá jádra - dlouhá a krátká vkládací plena z bambusového froté

Obrázek Anavy Easy

 • Z vnější části pleny jsou 3 patentky ve 2 řadách na zmenšení délky sedu pleny a na boku je jedna řada patentků ( v případě zapínání na patentky) 
 • Jsou celkově užšího střihu (mezi nožkami jsou o cca 2 cm užší než Anavy Organic) a díky tomu pěkně sednou miminkům opravdu již od cca 4-4,5 kg
 • V určitém období, kdy miminko roste spíše do šířky než délky nemusí přechodnou dobu sedět (mohou být celkově malé). Poté, co se ale změní proporce dítěte a začne být více aktivní je opět využijete a vydrží až do cca15 kg.
 • Pokud nejsou nepromokavé kalhotky znečištěné nebo navlhlé od moči, můžou se vyměnit pouze savá jádra a svrchní část se může znovu použít. To však platí pouze v případě, když dítě čůrá v malých dávkách a nebo v případě, že přebalujete velice často. Pokud jsou vkládací pleny hodně mokré, navlhne i vnitřní fleecová vrstva svrchních kalhotek a vy budete muset vyprat plenu celou.
 • Při použití obou vkládacích plen je to již větší objem na zadečku než při použití Anavy Organic

Anavy Organic AIO

Skutečná AIO plena (opravdu "Vše v jednom"):

 1. Nepromokavý obal - z vnější strany je plena vyrobena z nepromokavého PUL materiálu a z vnitřní strany je podšívka z BIObavlny
 2. Savé jádro - dlouhá vkládací plena z BIObavlny je přišita v zadní části pleny (bavlněný úplet je vyroben lokálně v ČR)

Obrázek Anavy Organic

 • Z vnější části pleny jsou 3 patentky ve 3 řadách na zmenšení délky sedu pleny a na boku jsou dvě řady patentků + 1 zajišťující patentek, díky kterému plenka bude držet tvar okolo nožiček i u akčního dítka ( nebude docházet k vytahávání pleny na jejím boku)
 • Plenka sedí od cca 5,5 - 6 kg, oproti Anavy Easy má vyšší sed a využijete ji určitě až do odplenkování (cca do 17 kg)
 • Unikátní zapínání pleny do obráceného písmena V umožňuje větší variabilitu při jejím zapínání, neřeže do bříška a díky zkosenému zapínání bude plenka pěkně sedět a poskytovat lepší volný pohyb nožiček
 • Uvnitř pleny je přišitá k její zadní části dlouhá vkládací plena, kterou můžete poskládat dle vašich potřeb a představ 
 • V přední a zadní části je našitý pruh PUL materiálu, který nepustí vlhkost ven v případě, že je vkládačka hodně mokrá
 • Vzhledem k její štíhlosti ji můžete v případě nutnosti i dovycpat (doporučuji vložit ultratenký Thirsties hemp insert mezi podšívku svrchních kalhotek a dlouhou vkládací plenu)
 • Skvěle sedne zejména batolatům, kde poskytuje velice štíhlé balení na zadečku se zachováním skvělé savosti
 • Plenka se po použití pere celá

Náš závěr?

Plena Anavy Easy je opravdu na první pohled menší a užší plenkou oproti Anavy Organic a tak při maximálním zmenšení sedne opravdu i většímu novorozenci. Další její výhodou je to, že je po vyprání do pár hodin suchá (pokud tedy perete pouze obal bez nacvaknutých vkládacích plen). Můžete ji používat v kombinaci s jinými vkládacími plenami, které mají 1 patentek (Petit Lulu, Breberky). Nevýhodou může být větší objem na zadečku při použití obou vkládacích plen, který bude viditelný zejména u drobnějších dětí. Kompletní plena (tedy při použití obou vkládacích plen) má solidní savost. Pokud máte ale velkého učůránka a potřebujete ještě nějakou tu vrstvu přidat, nenajdete v ní už prostor pro další vkládačku.

Anavy Organic zase oceníte zejména u batolat, kde získáte skvělou kombinaci ultra tenkého balení a skvělé savosti. Díky jejímu celkově většímu střihu v ní najdete ještě dost postoru na přidání další savé vrstvy. Plenka je celá z přírodního materiálu a tak je třeba počítat s delší dobou schnutí, pokud sušíte na sušáku.

Obě plenky mohou do sušičky, ikdyž u Anavy Easy to není ani třeba. Osobně si myslíme, že plena Anavy Organic je hodně povedená. Je to promakaná plena, která se vyrovná zahraničním plenám a určitě stojí za vyzkoušení.