Pořídila jste si na zkoušku látkové vložky, ale co teď s nimi? Jak je prát a pečovat o ně, aby vydržely co nejdéle bez flíčků?

Praní látkových vložek se v mnohém shoduje s údržbou látkových plenek a tak pokud již máte zkušenosti s látkováním dítek, nebude pro vás údržba vložek žádný problém.

Je to pro vás úplná novinka? I tak zjistíte, že praní látkových vložek není žádná věda.

Praní vložek

Jak na to, krok za krokem

 • Po použití látkovou vložku rozepněte a přemáchněte ve studené vodě do doby než přestane být voda zabarvená. Pokud na ní jsou i poté viditelné skvrny, použijte žlučové mýdlo - namydlete vložku a nechte mýdlo cca 5-15 minut působit. Poté vložku opět propláchněte pod tekoucí studenou vodou. Necháte-li žlučové mýdlo na vložce delší dobu (několik hodin), může se stát, že na některých materiálech vyžere barvu.

 • Vložky skladujte maximálně po dobu 3 dní na sucho v kyblíku nebo nepromokavém PUL pytlíku
 • Vyperte na 60oC společně s látkovými plenkami či ručníky nebo utěrkami (prostě s oststním prádlem, které běžně perete na tuto teplotu). Intimní vložky, které používáte mimo cyklus můžete prát stejně jako perete spodní prádlo.

 • Menší vložky (intimky a slipovky) doporučujeme prát v síťce na praní, aby se zbytečně neničily a nezatrhávaly a nebo neztratily v gumovém záhybu pračky

 • Látkové vložky, i ty s PUL materiálem, můžete sušit bez výčitek v sušičce - to je zásadní rozdíl oproti látkovým plenám, které do sušiky nesmí. Přeci jen frekvence praní a sušení u plenek s PUL vrstvou je mnohem vyšší a PUL vrstva by se tím mohla poškodit.
 • Pokud sušíte volně na sušáku, může se vám bude hodit věšáček, díky kterému zapnete několik vložek pod sebou

Je to moc složité a chcete si to usnadnit?

 • Vložky je možné rovnou po použití skladovat v kyblíku nebo pytlíčku bez předepírání max. po dobu 3 dní
 • Před hlavním cyklem je však nutné zapnout program máchání s odstředěním
 • Teprve poté zapnout hlavní program na 60oC

V tomto případě však musíte být tak trochu připraveni na to, že na vložkách nějaký ten flíček asi zůstane. 

4 Tipy, co můžete udělat pro to, aby na vložce nebyla ani stopa po skvrně

 1. Vložky namočte na několik hodin do studené vody a přidejte sůl na skvrny
 2. Vložky vložte do kyblíku a zalijte horkou vodou (klidně i 90 oC), přidejte 1-2 lžíce perkarbonátu sodného. Lázeň může bublat a proto je dobré provádět odmočení ve vaně nebo sprchovém koutě. Vložky takto nechte po dobu několika hodin a poté vyperte.
 3. Sušte na sluníčku 
 4. Vyberte si vložky s tmavou dotykovou vrstvou, kde nebude nic vidět :)

Je možné, že se vám přeci jen i přes dokonalou údržbu čas od času na látkovkách nějaký ten flíček objeví. Svrna neznamená špatně vyprané a nebo špinavé prádlo, z hygienického hlediska je vše v pořádku, jedná se tedy jen o estetickou nedokonalost.

Čemu se vyhnout

 • Vložky neskladujte nikdy dlouhodobě (několik dní) ve vodě, začínají se v nich poté množit bakterie
 • Odmočení nebo předepírání je nutné provádět ve studené vodě, krevní barvivo (hemoglobin) se v teplé vodě zapere a flek vám tak zůstane na vložce již natrvalo
 • Nepoužívejte aviváž, která snižuje nasákavost materiálu. Místo aviváže je možné použít naředěný 10% ocet nebo 10% roztok kys. citronové (100 g prášku kys. citronové + 900ml vody) s kapkou esenciálního oleje z levandule, tea tree
 • Nepoužívejte prací prášky na bázi mýdla (mýdlový sliz, Jelen,..), zanáší vlákna a ta pak ztrácí svoji savost. My máme dobré zkušenosti s pracími prášky Sonett a nebo gelem Attitude. Použít samozřejmě můžete i běžné non toxic prostředky, jen pozor na parfemace, které by vás mohly dráždit
 • Žehlit je můžeme pouze z dotykové strany (pouze bavlnu), fleece ani PUL se nežehlí!