Problémy při praní látkových plen
Nedaří se vám najít ten správný recept na to, jak mít látkové pleny správně vyprané? Stává se vám, že i po vyprání zapáchají močí nebo zatuchlinou? Pojďme se podívat na nejčastější problémy při praní látkových plen.
Plenka vám často protéká, i přestože není téměř vůbec mokrá
Jedna z velmi častých příčin protékání plen je impregnace (zanesení) umělých materiálů ze 100% polyesteru. Nejčastěji se tak jedná o AIO nebo kapsové pleny, které mají jako dotykovou vrstvu fleece, coolmax nebo mikrovlákno.Plena pak žádnou moč neabsorbuje, ale stéká po ní nejčastěji bokem přímo ven na oblečení. Příčinou jsou prací prostředky s velkym obsahem mýdla jako je mýdlový sliz, Jelínek nebo i některé ekologické prostředky s vyšším podilem mýdla (většinou prací gely).
Podařilo se vám někdy naimpregnovat vaše plenky? A co s tím?
Řešení je jednoduché, plenky musíte odmastit pomocí jarové lázně a nebo je vyprat v jaru. Poté je fajn vyprat je v pracím prostředku, který plenky nezanáší - v našem sortimentu najdete ekologické prostředky, se kterými máme dobrou osobní zkušenost, že prostě fungují.
Chcete vidět jak taková naimpregnovaná plenka vypadá? Mrkněte na naše video
Pleny i po vyprání zapáchají
Pleny jste už vyzkoušely vyprat různými způsoby, ale stále jsou po vyprání cítit močí?
S největší pravděpodobností bude zádrhel ve vaší prací rutině, tedy pokud zrovna vašemu miminku nerostou zuby a nebo jste čerstvě nazavedli příkrmy. V těchto případech je totiž moč i stolička miminka agresivnější a nic jiného než častější přebalování a čekání na to až se vše ustálí k normálu asi nepomůže. Jedná se však o krátkodobý problém, který sám odezní. Pokud máte se zapáchajícími plenkami problém dlouhodobější - zapáchají hned po vyprání nebo po krátké době na miminku (ihned po malém učůrnutí), zkuste se zaměřit na jednotlivé kroky v průběhu praní plen.
Plenky smrdí štiplavým zápachem (amoniakem)
- Máte pravděpodobně málo vody v hlavním pracím cyklu a nebo máte až moc naplněnou pračku - ideálně by plenky měly zabírat cca 1/2 bubnu pračky. Pokud máte na pračce možnost volby " Více vody" a nebo "Skvrny" určitě této funkce v průběhu hlavního praní využijte. Moderní látkové pleny jsou velmi savé a k tomu, aby se dobře vypraly potřebují také docela dost vody. Tyto funkce by měly zajistit, že se plenky nebudou v pračce točit na sucho.
- Hlavnímu praní by měl vždy předcházet krátký prací program ve studené vodě (cca 30 minut) s odstředěním. Jedině tak zajistíte, že plenky se budou prát po nejdelší dobu hlavního programu v čisté vodě (zbytky stolice a moči se odplaví s odstředěním v krátkém cyklu)
- Poté přejděte k hlavnímu praní na 60 stupňů s práškem a změkčovadlem, celý cyklus by měl trvat přes 1,5 hodiny
- Po vyprání by mělo následovat ještě máchání, které zajistí, že se v plenách nebudou postupně shromažďovat zbytky pracího prášku.
Plenky jsou zatuchlé a po prvním učůrnutí opět zapáchají
- S velkou pravděpodobností jsou v nich usazené zbytky pracího prášku - plenky jsou zašedlé, tvrdé
- Prášku zaneseného v plenkách se zbavíte pomocí lázně z kyseliny citronové - 2 lžíce kyseliny citronové + 2 litry teplé vody. Po vložení plen do této lázně, by měly šumět (uvolňuje se oxid uhličitý). Nechte plenky v lázni po dobu pár minut, než přestanou šumět. Plenky můžete v lázni i po chvíli nešumění zamíchat. Poté je vytáhněte, propláchněte ve vodě a vyperte.
- Usazeninám pracích prášků v plenách můžete předcházet pořádným vymácháním (vždy po hlavním programu praní by měl následovat program Máchání) a pomoci by měl i přídavek Máchadla do nádržky na aviváž
Nic už prostě nefunguje
Pokud vám nic z toho nefunguje, vyzkoušejte lázeň z perkarbonátu sodného - 3 lžíce perkarbonátu sodného na 3l horké vody, zamíchat a nechat plenky v lázni několik hodin. Poté plenky ještě klasicky vyperte na 60 stupňů bez pracího prášku. Jinou variantou je použití Sanytolu - ten dávkujte přímo do bubnu dle návodu na lahvičce. Nedávejte ho do nádržky na aviváž, tak by se přidal pouze do poslední fáze máchání, nemusel by se z plenek zcela vymáchat a mohl by způsobovat podráždění jemné dětské pokožky.
Tvrdé a hrubé pleny
Jak plenky změkčit?
- Hlídejte, zda máte v hlavním pracím cyklu dostatek vody (voda musí být vidět)
- Pračka nesmí být přeplněná (ideálně zaplňují plenky 1/2 bubnu)
- Po hlavním cyklu by měl vždy následovat program Máchání
- Do cyklu máchání, odměrky na aviváž dávejte při každém praní Máchadlo (komerční nebo domácí - 10% roztok kys. citronové nebo octa)
- Upravte dávkování pracího prášku podle tvrdosti vaší vody
- Upřednostněte gely před sypkými prášky (ty zanechávají více usazenin)
- Plenky na sluníčku nepřesušujte (ideálně polosuché proklepte či promněte a otočte na druhou stranu)
- Po usušení je pomačkejte, promněte v rukách
- Čtvercové nebo vícevrstvé pleny přejeďte žehličkou
- Největšího efektu změkčení plen dosáhnete použitím sušičky (sušte na mírný stupeň, ne úplně do sucha)
Vyzkoušeli jste již tipy na to jak plenky změkčit, upravili dosavadní prací rutinu, ale plenky jsou ve stále stejném stavu?
- S velkou pravděpodobností jsou v nich usazené zbytky pracího prášku - plenky jsou zašedlé, tvrdé
- Prášku zaneseného v plenkách se zbavíte pomocí lázně z kyseliny citronové - 2 lžíce kyseliny citronové + 2 litry teplé vody. Po vložení plen do této lázně, by měly šumět (uvolňuje se oxid uhličitý). Nechte plenky v lázni po dobu pár minut, než přestanou šumět. Plenku můžete v lázni i po chvíli nešumění zamíchat. Poté ji vytáhněte, propláchněte ve vodě a vyperte.