Máme nový e-shop! Pro více informací a vaši zpětnou vazbu pokračujte zde. Slevový kód 50 Kč na nákup jako dárek: NOVYDESIGN

Kde a kdy můžete látkové vložky používat

Intimky klidně každý den, pro pocit čistoty

V průběhu celé menstruace

Při gynekologických zánětech a mykózách

Při inkontinenci

Po porodu v průběhu šestinedělí

Po operacích ženských orgánů

Jako doplněk ke kalíšku nebo menstruační houbě

Jaké jsou hlavní výhody látkových vložek

Obrázek látkové vložky vs. jednorátové

Zdraví

Pro mnoho žen je jednoznačnou odpovědí na to, co je pro ně nejpohodlnější menstruační pomůcka tampon nebo kalíšek. Představa zavádění těchto potřeb, zejména citlivějším ženám, může připadat nechutná a také nemusí být ani příjemná. Nejpřirozenější jim tedy přijde klasická jednorázová vložka. A odtud je to jen malý krůček k velké změně. Zaměnit totiž vložku za trochu jinou a lepší vložku už je hračka. 

Látkové vložky jsou vyrobeny z přírodních materiálů, neobsahují chemické látky ( jako parfémy, absorpční gely, bělidla, na bázi chlóru,... ), které můžou naší pokožku dráždit a mít na ni negativní vliv. Jsou ušité z certifikovaných materiálů, často v bio kvalitě. Tyto materiály jsou o dost prodyšnější než igelitová nepropustná vrstva použitá v jednorázových vložkách. Nedochází tak k nepříjemným pocitům vlhkosti a zapaření. V látkovkách samozřejmě nenajdeme ani absorpční gel ( většinou na bázi polyakrylátů), který v průběhu dne nabývá na objemu a nepříjemně zapáchá. Díky tomu, že krev má neutrální vůni, tak ani látkovka nevytváří žádný nepříjemný zápach. Přechodem na látkové vložky se mohou ženy zbavit dlouholetých problémů s gynekologickými infekcemi a kvasinkami.

Pohodlí

Pro ženy, které běžně používají jednorázové vložky jsou látkovky opravdovým objevem. Pocit pohodlí je oproti jednorázovým vložkám nesrovnatelný. Jsou měkké, poddajné a hebké na dotyk. Můžete si vybrat z několika dotykových vrstev - heboučký aksamit, chladivý satén a nebo mikrovlákno pro dokonalý pocit sucha. Potřebujete extra dlouhou vložku na noc? To není problém, látkové vložky jsou dostupné v různých tvarech a délkách. Máte na výběr z mnoha možností a krásných vzorů. Každá žena si tak může vybrat právě tu vložku, která jí vyhovuje a jakou potřebuje.

Spolehlivost

Ženy a dívky se středně silnou menstruací nebudou mít žádný problém se spolehlivostí látkových vložek, které jsou častokrát savější než jejich jednorázové varianty. V mnoha případech jim tak bude dostačovat slipová nebo denní vložka. Co však ženy, které se potýkají s hodně silnou menstruací? Pro ty jsou v nabídce noční XL a nebo poporodní vložky, které s jistotou můžete používat i v průběhu nočního spánku bez nehody. V tomto případě si vyberte variantu s nepromokavým PUL materiálem.

Mnoho možností využití

Látkové vložky mají mnohem širší využití než tampon nebo kalíšek. Využít je můžete bez obav při gynekologyckých problémech, inkontinenci a nebo po porodu v průběhu šestinedělí. Slaboučké intimky můžete nosit každý den, jen tak pro pocit čistoty.

Ekologie

Na první pohled se zdá, že jednorázová vložka není žádný velký odpad. Když si ale představíte, že jedna žena spotřebuje průměrně za svůj menstruační život okolo 10 000 kusů menstruačních pomůcek, tak už je to slušná hromádka. A kolik těch žen a dívek na světě je, že? Látkových vložek za stejnou dobu spotřebujete jen několik desítek. Počítáme, že na jeden menstruační cyklus vám bude dostačovat 20 látkových vložek, které vám vydrží až 10 let. Narozdíl od jednorázových vložek se ta látková vyrobí jen jednou a pak se jen stále dokola pere. Tím, že vložky zaberou v pračce opravdu minimum místa je můžete bez problémů prát s jiným prádlem na 60 stupňů. Spotřeba energií na praní a sušní je tak zanedbatelná.

Pro ženy, které se snaží o život zerowaste jsou k zakoupení i kompostovatelné vložky, kde nanejdete žádný umělý materiál. Po jejich dosloužení stačí odstranit patentek a nechat je vlastnímu osudu na hromádce bioodpadu.

Ekonomie

Jak se vám může vyplatit nákup látkových vložek, když jedna stojí mezi 150-200 Kč? Jednorázová investice na začátku bude v řádů tisíců korun, avšak v průběhu několika let se vám vložené peníze zase vrátí. My vypočítali, že za 4 roky máte své investované penízky zpět a dalších 6 let šetříte.

Obrázek peníze

Sestavili jsme pro vás tabulku, ve které si můžete porovnat kolik peněz vydáte za jednotlivé menstruační pomůcky jak v průběhu několika let, tak i za celou dobu menstruace (počítali jsme 30 let). Jedná se pouze o orientační tabulku, některé produkty mohou být levnější, jiné zase dražší. To samé platí i u doby životnosti, která se liší produkt od produktu a výrobce od výrobce.

Látkové vložky Menstruační kalíšek Mořská houba Menstruační kalhotky Eko jednorázové vložky Klasické jednorázové vložky
Cena za kus 150 600 125 600 7 4
Životnost 10 10 0,5 2
Spotřeba za rok 25 2 4 7 300 300
Investice 1. rok 4 000 1 200 500 4 200 2 100 1 200
Investice 3. rok 4 000 1 200 1 500 8 400 6 300 3 600
Investice 10. rok 4 000 1 200 5 000 16 800 21 000 12 000
Průměrná celková spotřeba 75 kusů 6 kusů 120 kusů 98 kusů 9 000 kusů 9 000 kusů
Celoživotní investice 12 000 kč 3 600 kč 15 000 kč 58 800 kč 63 000 kč 36 000 kč