Pro spoustu lidí je v poslední době velmi důležité téma znečištování naší přírody a okolí. Hlavním důvodem je tedy pro ně ekologie a ochrana životního prostředí. Pro jiné rodiče to mohou být čistě ekonomické důvody a pro další zase zdravotní benefity. Pojďme se podívat na to, jaké hlavní výhody můžete používáním látkovek získat.

Obrázek miminka v látkových plenách

Méně plenek, více EKO

Věděli jste, že za odplenkování jednoho miminka se průměrně spotřebuje a vyhodí až 5 000 kusů jednorázových plen? Toto množství odpovídá asi jedné tuně odpadu, který si na skládkách poleží něco mezi 200 - 500 lety. Když to vezmeme v celosvětovém měřítku, jedná se o 200 miliard vyhozených plen ročně. Odpad, který nejsme schopni recyklovat ani kompostovat. Látkových plen vám bude stačit něco mezi 30-70 kusy, záleží na tom pro jaký systém přebalování se rozhodnete.

Jsou zdravější

Málokdo si asi představí, že jednorázová plenka je tvořena z cca 50% ropou. Na jednu plenku tak připadá hrneček ropy, bělená celulóza a další chemické látky, které mohou mít špatný vliv na zdraví našich dětí. Francouzská vládní agentura pro životní prostředí ANSES prováděla v letech 2016 - 2018 studii jednorázových plen dostupných na trhu. Ve všech 23 značkách zahrnutých do studie se našla stopová množství nebezpečných chemikálií,  které přichází do styku přímo s nejintimnějšími místy vašeho miminka.

Přírodní a maximálně prodyšné

U látkových plen máte mnohem větší možnosti výběru přírodních materiálů. Vaše miminko tak můžete přebalit do biobavlny, konopí a nebo bambusu. Tyto materiály jsou prodyšné a předcházejí tak zapaření pokožky a vzniku opruzenin.

Je to levnější

Výdaje za jednorázové pleny se za 2,5 roku běžně vyšplhají na hodnotu 25 000 Kč (při ceně 5,5 Kč za plenu). Zatímco jednoduchou látkovou výbavu si můžete pořídit už od cca 4 000 Kč. Většina maminek však neodolá a látkování si přeci jen trochu zjednodušší tím, že si zakoupí pohodlnější systémy látkových plen. Celkově se tak náklady, včetně praní mohou pohybovat v rozmezí 10 -20 000 Kč. Látkové pleny využijete i pro druhé a třetí miminko, a to je opak úspora velmi značná.

Jsou to savci

Moderní látkové pleny se svojí savostí s přehledem vyrovnají těm jednorázovým. Používat je můžete bez obav na denní spánek nebo přes noc.

Přizpůsobí se proporcím miminka

Zvláště u štíhlých miminek může v jednorázových plenkách docházet k protečení okolo nožiček. Látkové plenky mají tu výhodu, že je můžete upravit jak v pase, tak i zkrátit celkovou výšku sedu a tím plenu utěsnit okolo nožiček. Látkovka je variabilnější a můžete ji tady utáhnout a jinde zase povolit přesně tak jak vaše miminko potřebuje.

Mají krásné vzory

Zadeček podle vašeho gusta. Květinky, zvířátka, neutrální jednobarevné vzory, na trhu jsou stovky vzorů, ze kterých můžete vybírat.

Jaké jsou nevýhody látkových plen?

Vyšší jednorázová investice

Je nutné počítat s tím, že počáteční výdaje jsou v řádech tisíců korun. Mnoho maminek si pořizuje látkové pleny postupně už v průběhu těhotenství a po narození miminka si svoji výbavu doplňují podle potřeb. 

Hůře se s nimi cestuje

Plánujete delší dovolenou a berete látkovky s sebou? To, že vám zaberou půlku batohu asi nemusím zmiňovat. 

Látkové pleny navíc nemůžete jen tak někde odhodit, ale musíte je skladovat maximálně 3 dny v nepromokavém pytli nebo kyblíku. A hlavně musíte mít v místě pobytu k dispozici pračku. některé maminky si proto s sebou berou klasické čtvercové pleny, které se dají kdekoliv přemáchnout a jsou do dalšího dne suché a připravené do akce. Někdy může být celá organizace náročná a raději na týden či dva vyměníte látkovky za jednorázové pleny. 

Větší balík na zadečku

Látková plenka bude vždy o něco objemnější než ta jednorázová. Pokud však zvolíte štíhlé pleny (většinou systém AIO nebo AI2) nebude to na pohled tak výrazná změna. Látkové pleny jsou střihově vyladěné tak, aby miminku vždy umožňovali volný pohyb v kyčlích. Miminku nevadí větší objem na zadečku, ale plenka, která brání volnému pohybu nožiček a nebo spadá nízko na stehna. Velice často vidím miminko v jednorázové plence, která mu padá snad až po kotníky. Plenka má již dávno překročenou kapacitu a tím jak je nacucaná se její hmotnost značně zvyšuje a posouvá se pomalu směrem k zemi. To se vám u látkovek prostě stát nemůže.

Jednorázové vs. látkové pleny

Fotka porovnání jednorázové a látkové pleny

Komu není libo pročítat texty, může mrknout na stručnou a přehlednou tabulku. 

Látkové pleny Jednorázové pleny
Při jejich výrobě se spotřebuje méně surovin Při jejich výrobě se spotřebuje více surovin
Jejich použitím vzniká méně odpadu Jejich použitím vzniká více odpadu
Jsou levnější variantou, i přes vyšší jednorázovou vstupní investici Jsou dražší variantou, pravidelná dlouhodobá investice
Produkují méně zápachu Produkují více zápachu
 Zdravější a k citlivé pokožce šetrnější varianta přebalování Přítomnost chemikálií může citlivou pokožku dráždit
Nejsou fádní - moderní a krásné vzory, různé materiály  Liší se jen v potisku a bělosti buničiny
Mokrá plenka nás nutí k častějšímu přebalování Náš pocit z toho, že je dítě v suchu může vést k nedostatečnému přebalování 
Příjemnější a přirozenější materiály Umělé materiály, cca 50% z ropy
Jednou nakoupíte a máte je, jsou neustále k dispozici a nikdy nedojdou Neustálé zásobování se plenami, sledování zboží v akci a doprava z obchodu domů
Vhodné pro správný vývoj kyčlí Neustálá přeprava plen a jejich spalování mají negativní vliv na  ovzduší
Jsou objemnější, je třeba vybírat větší velikost oblečení  Jsou méně objemné a lehčí
Při delším pobytu mimo domov je třeba mít k dispozici pračku Pohodlnější použití, hygieničtější manipulace se znečištěnou plenou
Použitou plenku jen tak nevyhodíte Je možné ji kdekoliv vyhodit
Při cestování zaberou více místa Jsou skladnější při cestování
Při jejich používání se spotřebuje více energie, vody a pracího prášku na praní