Mnoha rodičům se při zjištění ceny látkových plen pořádně protočí panenky. Investice do látkovek se pohybuje okolo šesti až dvaceti tisíc korun. Jejich cena se liší v závislosti na značce, kvalitě a počtu plenek, které si pořídíte. Jsou ale látkovky opravdu drahé?

Jen málokdo si však spočítá, kolik peněz vložil do nákupu jednorázových plen. Tím, že se jedná o pravidelný nákup snadněji zapomínáme, že utrácíme nižší částky, které se ale měsíc co měsíc sčítají. Spotřeba jednorázových plen je velká, a tak pro mnohé rodiče by byl doslova šok, kdyby se dozvěděli, kolik peněz utratí za celé plenkovací období.

Kolik peněz ušetříte při používání látkových plen

Plusy látkových plen

  • Finanční výhody: Látkové pleny jsou vždy levnější, pokud víte jak pleny zkombinovat. Ušetříte tisíce korun na jednom dítěti.
  • Ekologický dopad: Látkové pleny redukují odpad a na jejich výrobu se často používají recyklovatelné a udržitelné materiály.
  • Zdraví a komfort dítěte: Látkové pleny minimalizují riziko vyrážek a opruzenin díky použitým přírodním materiálům v bio kvalitě.

Finanční úspora při používání látkových plen je značná. Pokud vám bude postačovat skromnější výbava, můžete na jednom dítěti ušetřit až tisíce korun. Kolik peněz nakonec utratíte, závisí na tom, jaký typ a kolik látkových plen si vyberete. Investice do látkové výbavy se může totiž hodně lišit. I v tomto sortimentu existují jak levné a dostupné varianty pro všechny, tak i exkluzivní značkové kousky. Naprosto stejné pravidlo platí i u jednorázových plen. Můžete si pořídit velmi levnou jednorázovou plenku, za kterou zaplatíte pouhé 3 koruny za kus. Na druhé straně vás však může zlákat reklama na Pampers a tam už vyjde jedna plenka okolo 7 až 8 korun.


Jste zvědaví jaké látkovky máme?

Koukněte na naši širokou nabídku látkových plen.

Otevřít e-shop

Fáma:  Látkové pleny jsou velmi drahé a investice do nich se nikdy nemůže vrátit

NEPRAVDA

  • Látkové pleny sice vyžadují počáteční investici do výbavy, ale tato investice je často mnohem nižší než se tvrdí.
  • Fáma o vysokých nákladech na látkové pleny bohužel překrucuje skutečnost a odvádí pozornost od jejich ekonomických i ekologických výhod.
  • Velmi často tyto informace šíří lidé, kteří nemají přímou zkušenost s látkovými plenami a vytváří si důvody, proč látkové pleny nemohli používat.

Pokud porovnáváme používání levných jednorázových plen vůči levné výbavě z látkových plen, což je docela fér, látkové pleny vyjdou VŽDY levněji. Už u prvního dítěte se vám počáteční investice vyplatí. U druhého je to pak příjemný bonus navíc. Tak si to pojďme spočítat:

Celkové náklady na odplenkování jednoho dítěte

Výpočet zahrnuje náklady na praní látkovek 5 800 Kč.

Varianta  Finanční náklady Celková spotřeba plen Množství odpadu
Látkové pleny  12 000 - 25 000 Kč 30 - 70 ks 10 - 20 kg
Jednorázové pleny 15 700 - 31 500 Kč 4 500 ks 1 000 kg
Eko jednorázové pleny 36 000 - 45 000 Kč 4 500 ks 1 000 kg

Jste si už teď jistí, že chcete látkovat? Mrkněte na náš článek Jak si složit výbavičku.

Pojďme si jednotlivé varianty trochu rozebrat

Cenové rozmezí, ve kterém si můžete pleny pořídit je dost rozsáhlé u všech variant přebalování. Vždy záleží na tom, jakou značku a typ si zvolíte.

Látkové pleny

Levná výbava do 6 000 Kč

Základem vaší látkovací výbavy budou čtvercové pleny, které doplníte o savé vkládací pleny z přírodních materiálů a nepromokavé svrchní kalhotky.

EASY START PRO KAŽDÉHO

Nejlevnější sada látkových plen pro novorozené miminko! Sada je již předpřipravená a obsahuje vše, co potřebujete na první měsíce přebalování vašeho drobečka. Navíc nyní se slevou 5%.

nejlevnější sada látkových plen pro novorozence

Kouknout na to

Střední cesta do 12 000 Kč

Cesta schůdná a zajímavá pro většinu maminek. Ve své výbavě budete moci kombinovat různé typy plenek. U novorozeného miminka začnete s plenami čtvercovými a v pozdějším věku je budete moci kombinovat a nebo nahradit za jiné, savější systémy:

Top výbava kolem 20 000 Kč

V této variantě si můžete dopřát ty nejluxusnější AIO plenky v kombinaci se savými kalhotkovými plenami, které vám maximálně zpříjemní a usnadní přebalování.

Jednorázové pleny 

Vycházeli jsme z cenového rozmezí 3,50 - 7 Kč za plenu. Jako nejlevnější variantu jsme vybrali značku Dada. Cena plen pro nejmenší děti se sice pohybuje okolo 3 Kč, ale s tím, jak miminko roste, se cena zvyšuje až přes 4 Kč za kus. Z dražších jsme vybrali značku Pampers. Ceny plen pro různá období vývoje dítěte jsme sečetli a udělali z nich průměrnou cenu, kterou jsme použili v kalkulaci. Celkovou spotřebu plen jsme počítali 4 500 kusů za celé plenkovací období.

Eko jednorázové pleny   

Vycházeli jsme z ceny 8 - 10 Kč za jednu ekoplenku a spotřeby 4 500 kusů za celé plenkovací období.

Fáma:  Spotřeba vody a energie při praní látkových plen je obrovská a jejich používání nemůže být ekologické

NEPRAVDA

  • Málokdo si uvědomí, že při výrobě jednorázových plen je několikanásobně větší spotřeba energie a vody než při výrobě a praní látkových plen
  • Jednorázové pleny mají další ekologické dopady, které se nedají vyčíslit jako kontaminace půdy a vody na skládkách, produkce CO2 při jejich tlení a nebo energie nutná na jejich likvidaci ve spalovnách
  • Jen pro srovnání na jedno osprchování spotřebujeme něco mezi 40 - 60 litry vody, velmi podobné množství se použije na vyprání jedné várky plen

A co cena za praní plen? Vždyť ceny energií jsou teď neskutečné…

Je pravda, že v současné době náklady na praní hodně vzrostly a jsou jedním z velkých bodů diskuzí, zda se vůbec látkování vyplatí. Já bych to tak dramaticky neviděla. Na vše je potřeba se dívat z několika pohledů. A tak vám povím příběh z mého okolí:

Jedna z mých kamarádek převléká své miminko snad každou hodinu. Obleček s každým miniflíčkem od příkrmu nebo bláta míří rovnou do pračky. Nezdá se to, ale každý den tak naplní jednu pračku “špinavého” prádla. Látkové pleny však nepoužívá zejména z důvodu, že praní látkovek nemůže být přeci vůbec ekologické a také se pěkně prodraží. Jenže tam, kde se objeví nový přírustek, se automaticky zvýší spotřeba vody i ostatních energií. A to i v případě, že rodina používá jednorázové produkty. Určitě začnete více vařit, topit, splachovat, mýt se a je tedy jen otázka, jaké procento z těchto nákladů na běžný provoz domácnosti budou tvořit náklady na praní plen.

Látkové pleny se běžně perou jednou za tři dny. Až bude dítě starší, plen bude potřeba méně a prát je budete společně s jiným špinavým prádlem, třeba jednou za týden. 

Jen pro názornost jsem sestavila kalkulaci, ve které vychází 1 prací cyklus na 60oC a při délce praní 2,5 h okolo 19 Kč. V kalkulaci jsem použila horní cenovou hranici za energie v současné době (léto 2023).

Úsporná pračka s energetickou třídou A na 7 kg prádla

Spotřeba elektrické energie 1,2 kWh (cena 6 Kč/kWh) 7,2 Kč
Spotřeba vody 60 l (cena 120 Kč/m3) 7,2 Kč
Cena za použitý prací prášek nebo gel  Prášek typu Ariel, Persil 5 Kč

Samozřejmě záleží na tom jak moc úspornou pračku máte, jaký prášek používáte a jak drahé jsou energie ve vašem místě bydliště. To vše může vaše náklady na praní ovlivnit. 

  • Za jednu vypranou várku látkových plen zaplatíte okolo 19 Kč.
  • Podle našeho výpočtu utratíte za 2,5 roku praní látkových plen (cca 300 pracích cyklů) okolo 5 800 korun

Více dětí, větší úspora

Látková výbava pro dvě děti

Když počítáme náklady na látkové pleny pro druhé dítě, předpokládáme, že většinu času budete používat pleny, které jste měli pro vaše první miminko. Připočítali jsme k tomu i náklady na praní a pár nových plenek do kolekce.

Výpočet pro dvě děti

Varianta Rozmezí investice
Látkové pleny 19 000 - 35 000 Kč
Jednorázová pleny 30 400 - 63 000 Kč
Eko jednorázové pleny 72 000 - 90 000 Kč

Zní to dobře?

S kódem PRVNIVYBAVA získáváte slevu 2% na váš první nákup sortimentu látkových plen a doplňků
(platí nad částku 500 Kč)

Chci si vybrat látkové pleny

Jde ušetřit ještě víc?

Ano, možné to samozřejmě je. A to v případě, že čtvercové pleny dostanete darem od své babičky, která je po desítky let schovávala ve skříni a čekala na chvíli až se dostanou znovu do akce.

Další možností jak ušetřit je zakoupit si již použité látkové pleny z bazaru. Tam je však potřeba jisté zkušenosti a i tak podstupujete riziko, že plenky nemusí být úplně v pořádku. Zejména nesprávnou údržbou plenek s PUL vrstvou může být nepromokavá membrána narušena a nemusí správně fungovat. Poté vám plenky budou protékat a nic moc s tím neuděláte.

Část počáteční investice se vám může také navrátit prodejem plen po odplenkování vašeho dítka. Pokud máte plenky sice použité, ale v dobrém stavu, můžete je prodat za cca 1/3 ceny.

PŮJČOVNA PLEN
půjčovna plen

Chtěli by jste si látkové pleny nezávazně vyzkoušet? Využijte naší unikátní službu půjčovny plen!

Jdu do toho

Připomínáme, že na našem e-shopu máme vyladěný věrnostní systém. Zaregistrujte se nyní a sbírejte body za každou vaši objednávku.

Šetření na úkor zdraví dítěte

"My máme skvělou spotřebu 3 - 4 plenky na den."

Joo jsou i takové maminky, které nechávají dítku plenu pět až šest hodin a nebo i více. Dítě má plenku až u kolen, ale maminka ji nevymění, protože přeci není "špinavá od hovínka". Co na to říci? Nízká frekvence přebalování sice ušetří vaši peněženku, zato zadeček vašeho miminka může pořádně trpět. Doporučená frekvence přebalování u starších dětí je 2 - 3 hodiny. Například značka Pampers doporučuje minimálně 7 plen na den. Moč se totiž v pleně rozkládá a uvolňuje se z ní amoniak. Štiplavý plyn, který silně zapáchá může pořádně podráždit zadeček vašeho miminka. Navíc několikrát počůraná plenka je už pořádně těžká a dítěti se v ní obtížně chodí, brání mu v pohodlném a bezstarostném pohybu.

Velkou výhodou látkových plen je to, že můžete své miminko přebalit opakovaně bez ohledu na počet použitých plen. Prostě mu vyměníte plenku tehdy, když je to třeba a nelitujete použité pleny. 

Stále v suchu a neskonalém pohodlí

Velké plus pro jednorázové pleny. Nekonečně dlouhá doba, kdy je miminko v suchu se může na první pohled zdát jako skvělá volba. Proč ale tedy miminka, která jsou v suchu často trpí na opruzeniny a mají vyrážky? Postupně se dostaneme až k počáteční otázce. Víme jaké je složení jednorázové pleny? Na obalu se ho totiž nikdy nedočtete. V naší historii neexistuje mnoho studíí, které by zkoumaly jaké látky jsou k výrobě jednorázových plenách použité. Poslední francouzská studie z roku 2019 však ukazuje, že se ve všech testovaných jednorázových plenách nalezly chemické látky škodící našemu organismu.

U látkových plen máme možnost ovlivnit z jakých materiálů a také kde jsou plenky vyrobeny. Materiály, ze kterých se látkové pleny šijí jsou vždy certifikované a v poslední době je velký příklon k materiálům v BIO kvalitě. Většina evropských a amerických výrobců jsou malé rodinné podniky. Pečlivě si hlídají kvalitu materiálu, ze kterého plenky šijí  a snaží se o udržitelnou a lokální výrobu.To vše se logicky promítá do nákladů.

Možná jde i o víc

Osobně znám jen pár maminek, které se pro látkové pleny rozhodly čistě z finančních důvodů. Pro většinu je největší výhodou látkových plen jejich znovupoužitelnost. Použít, vyprat, opět použít a tak stále dokola několik let :) Žádné hromady jednorázovek v koši nebo na balkoně. Nahromaďte si odpad z použitých klasických plen alespoň po dobu jednoho týdne ve vašem koši, pokud se tam takové množství tedy vejde. Množství odpadu vyprodukované jedním minitvorečkem je opravdu k neuvěření. A kolik těch miminek na světě je...

Není to jen o současném trendu být víc eko, nebo bio. Z mého pohledu je strašně důležité vzdělávat sebe i děti v tom, že odpad, který po sobě zanecháváme nezmizí jen tak sám od sebe. Ano, odveze se tam, kde ho nevidíme ani necítíme, ale opět se v našem koloběhu objevuje...

Líbí se vám látkové pleny a nevíte jak začít? Potřebujete s výběrem látkových plen poradit? Domluvte si konzultaci zdarma.