Jak jsem se dostala k látkovým plenám

Ahoj, jmenuji se Šárka a ještě si jasně vzpomínám jak jsem jako malá bydlela na starém sídlišti v Semilech. S dětmi z okolních domů jsme lítali furt venku a hráli si na vojáky u řeky. Tam jsem viděla, jak maminky věšely čtvercové bavlněné pleny. Plenky ve větru vlály a mě připadaly jako duchové.

Po letech jsem znovu objevila krásu přírodního materiálu. Látkové pleny jsem chtěla vyzkoušet hned po narození syna. Tím největším impulsem pro mě byla touha minimalizovat odpad. Představa tuny jednorázových plenek, tlejících na skládce mě opravdu děsila. Právě tuna odpadu je množství, které připadá na plenky jednoho dítěte. Měla jsem na výběr. 

Jednorázové pleny, nejpohodlnější systém přebalování. Skladnost, parádní cena za kus a dostupnost. To všechno mě lákalo. Jednorázovky můžete kdykoliv vyhodit a všude koupit. Chtěla jsem ale něco jinak. Začala jsem se zajímat o alternativy. Prolezla jsem všelijaké weby. Ty mi ale přinesly jenom základní informace. 

Pátrala jsem dál a našla čistě lokální výrobce látkových plen z České republiky. Lokálnost je pro mě důležitým měřítkem. No, koupíte si raději jablko, které pochází z českých sadů, nebo ananas vypěstovaný na druhé polovině světa? Nemluvím jen o uhlíkové stopě, ale i o tom, že nevíme v jakých podmínkách se ovoce pěstuje, jak se chovají k zaměstnancům a podobně. Navíc koupí lokálního produktu podpoříte místní lidi i ekonomiku.

Látkové pleny jsou větší počáteční investicí, ale tu vyrovná doba používání a nakonec tak vyjdou levněji než jednorázovky. Hodně se mi líbí, že jsou prodyšné a citlivá pokožka miminka se jen tak nezapaří. Pleny nejsou jen obyčejné bílé, ale potisknuté veselými motivy. Ty udělají radost všem. Maminka se může kreativně vyřádit na zvířecích a květinových vzorech a odlišit tak zadek svého dítka od ostatních. Děti se zase zabaví obrázky. A to může dost usnadnit práci s přebalováním. 

No, ukázaná platí.Když jsem se dozvěděla, že za plenkové období dítěte můžete ušetřit až dvacet tisíc, měla jsem jasno. Nejen, že jsem začala látkovat, ale rozhodla jsem se rozjet i vlastní projekt Ekoděcko. 

Plenky už nevypadají jako duchové z bidla. Mají suché zipy a patentky pro přesné nastavení pleny na dětský zadeček. Ten je každý jiný. Konopí, bambus, bavlna. To jsou materiály, které vám budou pomáhat dnem i nocí. Konopí je super na noc, je totiž největší savec. Takže jestli vaše dítě čůrá ostošest, je to pořád v suchu. Oproti normálním plenám rozdíl nepoznáte. 

Látkové pleny nejsou pro každého, ale když se pro ně rozhodnete, určitě vám budou dělat radost. Tak jako mě.

Šárka Hyková, Ekoděcko


Přečtěte si důvody proč nakoupit zrovna u nás.